Գյումրիում և Ազգային ժողովում ռումբի մասին կեղծ ահազանգի հեղինակը հայտնաբերվել է. Ոստիկանություն
Օգոստոսի 15-ին ոստիկանության օպերատիվ կառավարման կենտրոն զանգած քաղաքացին հայտնել էր, որ պատրաստվում է պայթեցնել Ազգային ժողովի շենքը:
Քաղաքացին զանգել է նաև 911 ծառայություն և հայտնել, որ կպայթեցնի Գյումրիի հարկայինի շենքը: Նա նույնաբովանդակ ահազանգ է հնչեցրել նաև օգոստոսի 16-ի ժամը 12.06-ին, որ կպայթեցնի Գյումրիի հարկայինի շենքը:
Ոստիկանության Մուշի բաժնի ծառայողները պարզել են քաղաքացու ինքնությունը: Գյումրիի 63-ամյա քաղաքացին ոստիկանության Մուշի բաժնում հայտնել է, որ գտնվել է ալկոհոլի ազդեցության տակ և չգիտակցելով արարքը՝ զանգել է ոստիկանություն, սակայն հայտնած տեղեկությունը իրականությանը չի համապատասխանում:

Автор ложной тревоги о бомбе в Гюмри и Национальном Собрании найден. Полиция РА
15 августа гражданин, позвонивший в оперативный штаб полиции, сообщил, что собирается взорвать здание НС.
Гражданин также позвонил в службу 911 и сказал, что взорвет здание налоговой инспекции в Гюмри. Аналогичный звонок он сделал 16 августа в 00:06, что взорвет здание НС.
Сотрудники Мушского отдела полиции опознали гражданина. 63-летний гражданин Гюмри сообщил в Мушское отделение полиции, что находился в состоянии алкогольного опьянения и, не осознавал что делает, гражданин сознался, что предоставленные им сведения не соответствуют действительности.