Օգոստոսի 17-18-ը Հայաստանում կհայտարարվի սուգ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը որոշում է ստորագրել, ըստ որի օգոստոսի 17-18-ը ներառյալ Հայաստանում կհայտարարվի սուգ։
«Ի հիշատակ 2022 թվականի օգոստոսի 14-ին «Երևանի պահածոների գործարան» ՓԲԸ-ի տարածքում տեղի ունեցած հրդեհի և պայթյունի հետևանքով զոհված քաղաքացիների՝ Հայաստանի Հանրապետությունում 2022 թվականի օգոստոսի 17-18-ը ներառյալ հայտարարել սուգ»,- ասվում է որոշման մեջ:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 14-ին, ժամը 13։23-ին Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոն ահազանգ է ստացվել, որ Երևանի Արշակունյաց 15 հասցեում գտնվող «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում տեղի է ունեցել պայթյուն՝ հրդեհի բռնկմամբ, ինչի հետևանքով եռհարկանի շինությունը մասնակի փլուզվել է։ Վերջին տվյալներով՝ կա 16 զոհ, 3 քաղաքացի համարվում է անհետ կորած։

On August 17-18, mourning will be declared in Armenia
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan signed a decision according to which mourning will be announced in Armenia on August 17-18 inclusive.
"In memory of the citizens who died as a result of the fire and explosion that occurred on the territory of Yerevan Canning Factory on August 14, 2022, the Republic of Armenia will declare mourning on August 17-18, 2022 inclusive," the decision says.
On August 14, at 1:23 p.m., the National Crisis Management Center was alerted that an explosion and fire occurred in the "Surmalu" shopping center located at 15 Arshakunyats Street in Yerevan, as a result of that the three-story building partially collapsed. According to the latest data, there are 16 victims, 3 citizens are considered missing.