Շուրջ 2450 հաշմանդամ կօգտվի անձնական օգնականի ծառայությունից
Ծրագրի նպատակն է՝ անձնական օգնականի միջոցով նպաստել հաշմանդամություն ունեցող անձանց անկախ և համայնքում լիարժեք ապրելու իրավունքը։ Այս մասին այսօր գործադիրի նիստում ասաց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի փոխնախարար Աննա Ժամակոչյանը՝ ներկայացնելով հաշմանդամություն ունեցող անձանց խելամիտ հարմարեցումներ ապահովելու կարգը սահմանելու մասին օրինագիծը։
Սույն որոշմամբ սահմանվում է, որ անձնական օգնականի ծառայությունը մատուցվելու է պետբյուջեի միջոցներով։
«Այստեղ մենք ներառել ենք, մեր կարծիքով, ամենակարիքավոր խմբերը. անձնական օգնականի ծառայություն կարող են ստանալ հենաշարժական, տեսողական և հոգեկան-մտավոր խնդիրներով, ֆունկցիոնալության խորը աստիճանի սահմանափակություն ունեցող անձինք, որոնց ընտանիքները հաշվառված կլինեն անապահովության համակարգում և կունենան անապահովության որոշակի մակարդակ»,-ասաց Ժամակոչյանը՝ նշելով, որ այս պահին 10 բալանոց անապահովության համակարգ է ներդրված, բայց այդ գնահատման համակարգը կարող է վերանայվել։
Նախնական տվյալներով՝ 2450 հաշմանդամություն ունեցող անձ կօգտվի անձնական օգնականի ծառայությունից։
Անձնական օգնական կարող է լինել ցանկացած չափահաս անձ, ով կանցնի համապատասխան վերապատրաստում և կհավաստագրվի։ Անձնական օգնական կարող է լինել նաև հաշմանդամություն ունեցող անձի ընտանիքի անդամը։
Կառավարությունը հաստատեց նախագիծը։ Որոշումն ուժի մեջ է մտնելու 2024-ի հունվարի 1-ից, իսկ մինչ այդ սոցապնախարարությունը կիրականացնի անձնական օգնականի տրամադրման պիլոտային ծրագիր՝ միջազգային գործընկերների հետ համատեղ։

Услугами персонального помощника воспользуются около 2450 человек с инвалидностью.
Цель проекта — продвижение прав людей с инвалидностью на самостоятельную и полноценную жизнь в обществе через личного помощника. Об этом заявила сегодня на исполнительном заседании заместитель министра труда и социальных вопросов РА Анна Жамакочян, представляя законопроект «Об установлении порядка обеспечения разумных приспособлений для инвалидов».
Данное решение предусматривает, что услуги личного помощника будут предоставляться за счет средств государственного бюджета.
«Сюда мы включили, на наш взгляд, наиболее нуждающиеся группы. Услугу личного ассистента могут получить лица с двигательными, зрительными и психо-психическими проблемами, с глубокой степенью функциональной ограниченности, чьи семьи будут состоять на учете в системе необеспеченности и имеют определенный уровень необеспеченности ", - сказал Жамакочян. отметив, что на данный момент реализована 10-балльная система небезопасности, но эта рейтинговая система может быть пересмотрена.
По предварительным данным, услугами персонального помощника воспользуются 2450 человек с инвалидностью.
Личным помощником может быть любой взрослый человек, прошедший соответствующее обучение и сертификацию. Личный помощник также может быть членом семьи человека с инвалидностью.
Правительство одобрило проект. Решение вступит в силу с 1 января 2024 года, а до этого момента Министерство социальных дел реализует пилотную программу по предоставлению личного помощника в сотрудничестве с международными партнерами.