526 պայմանագրային զինծառայող կօգտվի բնակարանի ձեռք բերման պետական ծրագրից
Կառավարության այսօրվա որոշմամբ 526 պայմանագրային զինծառայող կօգտվի բնակարանի ձեռք բերման պետական ծրագրից և կստանա վարկավորման համար անհրաժեշտ տեղեկանք:
Պաշտպանության փոխնախարար Արման Սարգսյանը տեղեկացրեց, որ նախատեսվում է ՊՆ համակարգի սպայական և ավագ ենթասպայական կազմերի, պայմանագրային զինծառայողների կողմից բնակարան կամ բնակելի տուն ձեռք բերելու կամ բնակելի տուն կառուցելու նպատակով մատչելի  ու արտոնյալ պայմաններով երկարաժամկետ հիփոթեքային վարկավորման ծրագրից օգտվելու հնարավորություն ընձեռել 2022 թվականին դիմում ներկայացրած բոլոր զինծառայողներին:
Սարգսյանի խոսքով՝ ծրագրից առաջնահերթ  օգտվելու հնարավորություն է տրվում նաև մինչև 2022 թվականի հուլիսի 1-ը  ռազմաուսումնական հաստատություն ընդունված ու ՌՈՒ-ն ավարտելուց հետո հետուսումնական պայմանագրային զինվորական ծառայություն անցնող սպայական կազմի զինծառայողներին՝ ՌՈՒ ավարտելուց հետո 5 տարվա ընթացքում դիմելու դեպքում:
Փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանն ասաց, որ այս նախագիծը վերաբերում է  զինծառայողների համար արտոնյալ պայմաններով հիփոթեքային վարկավորման ծրագրին, որի դեպքում ձեռք բերվող բնակարանների մայր գումարի 10 տոկոսը  ու վարկի 7 տոկոս կազմող տոկոսադրույքի 3 տոկոսը սուբսիդավորվում է պետության կողմից:
Ըստ նրա. «2022 թվականի սույն ծրագրից օգտվելու դիմումներով հաշվառվել է 1018 զինծառայող, նրանցից առաջնահերթության կարգով ու վիճակահանությամբ տեղեկանք է տրվել 492 զինծառայողի, իսկ այս նախագծի ընդունման դեպքում մնացած 526 զինծառայողին ևս կհատկացվի  վարկավորման համար անհրաժեշտ տեղեկանքը»։
Համբարձում Մաթևոսյանն ասաց, թե  բոլոր 1018  զինծառայողները հնարավորություն կունենան օգտվելու արտոնյալ պայմաններով հիփոթեքային վարկավորումից:

526 военнослужащих-контрактников воспользуются госпрограммой приобретения жилья
На заседании правительства Армении был одобрен проект Министерства обороны РА, согласно которому более 500 военнослужащих получают возможность воспользоваться программой доступного кредитования для приобретения жилья. На заседании правительства 28 июля заместитель министра обороны Арман Саркисян отметил, что  утверждение проекта все, кто внесены в жилищный проект 2022 года, получат справки для кредитования.
«Всем военнослужащим офицерского состава и старшего унтер-офицерского состава Министерства обороны и военнослужащим-контрактникам, подавшим заявки в 2022 году, предоставится возможность воспользоваться программой долгосрочного ипотечного кредитования на доступных и льготных условиях для приобретения квартиры или жилого дома, либо строительства жилого дома. В случае принятия проекта еще 526 военнослужащих получат необходимые для зачисления удостоверения. Приоритетный доступ к программе получат и военнослужащие, поступившие в военные учебные заведения до 1 июля 2022 года и направленные на постакадемическую контрактную военную службу после окончания учебного заведения, при условии обращения в течение 5 лет после окончания обучения», - пояснил Арман Саркисян.
Вице-премьер Амбарцум Матевосян отметил, что предусмотрена государственная субсидия в размере 10% от основной суммы и 3% от установленной процентной ставки.
«В 2022 году зарегистрировано 1 018 военнослужащих с заявками на данную программу. Из них 492 военнослужащим кредитные сертификаты были выданы в очередном порядке и по жеребьевке. В случае принятия данного проекта остальным 526 военнослужащим также будет выдано удостоверение, необходимое для их зачисления. Все военнослужащие на учете получат возможность воспользоваться этой важной программой, улучшающей их социальные гарантии», - сказал Амбарцум Матевосян