Ավանցիները դեմ են պղնձաձուլարանի կառուցմանը
Այսօր թաղապետարանում կրկին հանրային լսումներ են կազմակերպվել, և բնակիչները դեմ են արտահայտվել՝ մտահոգություն հայտնելով, որ պղնձաձուլարանի արտանետումները սպառնում են վարչական շրջանի և շրջակա տարածքների էկոլոգիային և բնակչության առողջությանը։
2021 թ. սեպտեմբերին ՀՀ Շրջակա միջավայրի նախարարությունը բացասական եզրակացություն էր տվել Ավանում ձուլարան կառուցելու՝ «Քոփփեռ» ՍՊԸ-ի նախագծին: Ըստ փորձաքննության եզրակացության` պարզվել է, որ սանիտարական պաշտպանիչ գոտու համապատասխան հեռավորությունը բնակավայրերից պահպանված չէ: Բացի դրանից՝ գնահատման հաշվետվությունում չեն ներկայացվել ածխածնի օքսիդի և ալյումինի օքսիդների արտանետումների համար ցրման հաշվարկի արդյունքները:
Հենվելով վերոնշյալ նախարարության «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննական» ՊՈԱԿ-ի այս եզրակացության վրա` Երևանի քաղաքապետարանը ևս բացասական եզրակացություն էր տվել: Նույն թվականի դեկտեմբեր ամսին «Քոփփեռ» ՍՊԸ-ն կրկին հայտ էր ներկայացրել Ավանում ձուլարան կառուցելու համար:

Жители Авана против строительства медеплавильного завода
Сегодня в администрации района вновь были организованы общественные слушания, и жители выразили свое несогласие, выразив обеспокоенность тем, что выбросы медеплавильного завода угрожают экологии и здоровью населения административного района и близлежащих территорий.
В сентябре 2021 года Министерство окружающей среды РА дало отрицательное заключение на проект ООО "Коппер" по строительству плавильного завода в Аване. По заключению экспертизы установлено, что надлежащая удаленность санитарно-защитной зоны от населенных пунктов не соблюдается. Кроме того, в отчете об оценке не были представлены результаты расчета дисперсии выбросов оксида углерода и оксида алюминия.
Ссылаясь на заключение «Оценка воздействия на окружающую среду» вышеупомянутого министерства, мэрия Еревана также дала отрицательное заключение. В декабре того же года ООО «Коппер» снова подал заявку на строительство плавильного завода в Аване.