Պատերազմի մասնակիցները մասնագիտական ուսուցման և զբաղվածության ապահովման նպատակով աջակցություն կստանան
ՀՀ Կառավարության որոշմամբ 2016 և 2020 թթ․ պատերազմական գործողություններին մասնակցած, գործազուրկ քաղաքացիները պետության կողմից աջակցություն կստանան՝ մասնագիտական ուսուցման և զբաղվածության ապահովման նպատակով։
Ծրագիրը բաղկացած է երեք բաղադրիչից՝
շահառուն հնարավորություն կունենա անցնել մասնագիտական ուսուցում՝ մինչև 5 ամիս տևողությամբ՝ գործատուի մոտ կամ վերջինիս կողմից ընտրված ուսումնական հաստատությունում կամ Միասնական սոցիալական ծառայության կողմից առաջարկվող ուսումնական հաստատությունում,
գործատուի մոտ աշխատանքային փորձառության կազմակերպում՝ 3 ամիս տևողությամբ,
շահառուի հետ առնվազն մեկ տարի ժամկետով աշխատանքային պայմանագիր կնքելու դեպքում՝ միանվագ փոխհատուցման տրամադրում գործատուին։

Участники войны получат поддержку в профессиональном обучении и трудоустройстве
По решению Правительства РА в 2016 и 2020 гг. безработные граждане, участвовавшие в боевых действиях, получат поддержку государства для профессиональной подготовки и трудоустройства.
Программа состоит из трех компонентов:
Бенефициар будет иметь возможность пройти профессиональное обучение сроком до 5 месяцев у работодателя или в образовательном учреждении, выбранном работодателем, или в образовательном учреждении, предлагаемом Единой социальной службой, организация стажировки у работодателя на 3 месяца, в случае заключения трудового договора с бенефициаром на срок не менее одного года, работодателю перечисляется единовременная компенсация.