Սփյուռքի հանձնակատարի գրասենյակը կողմ չէ ԱԱԾ նախագծին
ՀՀ սփյուռքի գործերի հանձնակատարի գրասենյակը կողմ չէ Ազգային անվտանգության ծառայության առաջարկած նախագծին, որով նախատեսվում է ավելի խստացնել սփյուռքահայերին ՀՀ քաղաքացու անձնագիր տրամադրելու կարգը։
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն այսօր հայտարարեց. «Այս փոփոխությունները հայրենադարձության վրա չեն ազդի, քանի որ, եթե վերջին 2 տարում 60 օր չեն եղել Հայաստանում, կարող են անցկացնել այդ օրերն այստեղ ու նոր դիմել քաղաքացիություն ստանալու համար։ Այլ հարց է, որ Հայաստան-սփյուռք փոփոխությունների մասով սա դրական փոփոխություն չէ, ու այդ պատճառով մեր գերատեսչությունը կողմ չէ։ Մենք հայտնել ենք մեր դիրքորոշման մասին»։
Հիշեցնենք՝ ԱԱԾ-ն հանդես է եկել «Քաղաքացիության մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու օրենսդրական նախաձեռնությամբ, որով առաջարկում է ազգությամբ հայ օտարերկրացիներին ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար պարտադիր պայման սահմանել Հայաստանում վերջին 2 տարվա ընթացքում առնվազն 60 օր բնակվելու պահանջը:

Офис уполномоченного по делам диаспоры не поддерживает проект СНБ
Аппарат Уполномоченного по делам диаспоры РА не поддерживает проект, предложенный Службой национальной безопасности, которая планирует ужесточить процедуру выдачи паспортов граждан РА армянам диаспоры.
Об этом сегодня заявил главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян. «Эти изменения не повлияют на репатриацию, потому что, если они не были в Армении 60 дней за последние 2 года, они могут провести эти дни здесь и снова подать заявление на получение гражданства. Другой вопрос, что это не позитивное изменение с точки зрения отношений Армения-Диаспора, и поэтому наше ведомство выступает против. Мы объявили нашу позицию».
Напомним, СНБ выступила с законодательной инициативой о внесении изменений в Закон РА "О гражданстве", которым предлагает установить требование не менее 60 дней проживания в Армении в течение последних 2-х лет для армян из диаспоры.