Կառավարությունն այսօրվա նիստում գերակա ոլորտում իրականացվող ներդրումային ծրագրի շրջանակներում ներմուծման մաքսատուրքից ազատեց «ՄԱՅԼԵՐ ՄԱՈՒՆԹԱՅՆ ՌԵԶՈՐԹ» փակ բաժնետիրական ընկերությանը:
Որոշման հիմնավորման մեջ նշվում է «ՄԱՅԼԵՐ ՄԱՈՒՆԹԱՅՆ ՌԵԶՈՐԹ» ընկերության կողմից ներմուծվող ապրանքներով նախատեսվում է կառուցել տարածաշրջանի մակարդակով եվրոպական ստանդարտներին համապատասխան լեռնադահուկային հանգստավայր՝ ՀՀ Արագածոտնի մարզի Ապարան համայնքի Եղիպատրուշ բնակավայրում, ինչը կնպաստի երկրի զբոսաշրջային գրավչության բարձրացմանը և երկրի/մարզի սոցիալ-տնտեսական կայուն զարգացմանը։
Ծրագրի շրջանակներում կկառուցվեն միջազգային ստանդարտներին համապատասխան ճոպանուղի, սահուղիներ, հյուրանոցային և ժամանցային համալիր/համալիրներ, ինչպես նաև կտեղադրվի արհեստական ձնագոյացման համակարգ, կստեղծվեն ձմեռային հանգստի այլ ենթակառուցվածքներ։
Ծրագրի շրջանակներում ընդհանուր ներդրումների ծավալը կկազմի մինչև 30 մլրդ դրամ սահուղիների և արհեստական ձնագոյացման համակարգի ձեռքբերման և ժամանցային կենտրոնների (տոբոգան, տյուբինգ, «կախարդական կարպետ», զիփլայն, ջրային ատրակցիոններ) կառուցման համար:
Նախատեսվում է ներդրումային ծրագրի շրջանակում ստեղծել 1500 մշտականև 250 ժամանակավոր աշխատատեղեր։
Արտոնություն ստանալու համար ներկայացված ապրանքների արժեքը կազմում է 16․5 մլրդ դրամ: Մաքսատուրքից ազատման արտոնությունը գնահատվում է 1 մլրդ դրամ:
Արտոնության առկայությունը լուրջ խթան կհանդիսանա նոր ներդրումային ծրագրերի իրականացման և որպես հետևանք նոր աշխատատեղերի ստեղծման, ներդրումների ներգրավման, տեղական արտադրության և արտահանման խթանման համար:

Компания получила таможенную льготу на строительство горнолыжного курорта в Египатруше
На сегодняшнем заседании правительство освободило ЗАО «MILER MOUNTAIN RESORT» от уплаты ввозной пошлины в рамках инвестиционной программы, реализуемой в приоритетном секторе.
В обосновании решения указано, что за счет продукции, импортируемой компанией "MILER MOUNTAIN RESORT", планируется строительство горнолыжного курорта в соответствии с европейскими стандартами на региональном уровне, в поселке Египатруш Апаранской общины. Арагацотнской области РА, что будет способствовать повышению туристической привлекательности страны и социально-экономическому устойчивому развитию страны/региона.
В рамках проекта будут построены канатная дорога, горки, гостинично-развлекательный комплекс/комплексы в соответствии с международными стандартами, а также установлена ​​система искусственного оснежения и созданы другие инфраструктуры для зимнего отдыха.
В рамках проекта общая сумма инвестиций составит до 30 млрд драмов на приобретение горок и системы искусственного оснежения и строительство развлекательных центров (тобогган, тюбинг, "ковёр-самолет", зиплайн, водные аттракционы).
В рамках инвестиционной программы планируется создать 1500 постоянных и 250 временных рабочих мест.
Стоимость товаров, предъявленных для получения льготы, составляет 16,5 млрд драмов. Льгота по освобождению от уплаты таможенной пошлины оценивается в 1 млрд драмов.
Наличие концессии станет серьезным стимулом для реализации новых инвестиционных программ и, как следствие, создания новых рабочих мест, привлечения инвестиций, продвижения местного производства и экспорта.