ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը տեղեկացրել է, որ 44-օրյա պատերազմում զոհված զինծառայողների ևս 50 մասունք ուղարկվել է Նիդերլանդներ:
Նրա խոսքով՝ մասունքներն ուղարկվել են, որպեսզի իրականացվի լրացուցիչ փորձաքննություն, և շատ վնասված մասունքներից հնարավոր լինի ստանալ պատասխաններ. «Երբ կլինեն պատասխանները, այդ մասին լրացուցիչ պարզաբանմամբ հանդես կգանք»:
Ավանեսյանը նաև նշել է, որ ուղարկվել են այն մասունքները, որոնք, նախնական գնահատմամբ, դժվար փորձաքննության ենթարկվող մասունքներ են, բայց, ըստ նրա, «կա նախնական գնահատական, որ հնարավոր է դրանց հետ աշխատել»:

Еще 50 образцов останков отправлены в Нидерланды
Министр здравоохранения РА Анаит Аванесян сообщила, что в Нидерланды отправлены еще 50 образцов останков солдат, погибших в 44-дневной войне.
По ее словам, останки отправлены на дообследование и получить ответы можно по сильно поврежденным образцам. «Когда будут ответы, мы сделаем по этому поводу дополнительное разъяснение».
Аванесян также отметила, что отправлены останки, которые по предварительной оценке являются останками, подлежащими сложной экспертизе, но, по её словам, "есть предварительная оценка, что с ними можно работать" .