«Mitsubishi Heavy Industries Russia» ընկերությունը ցանկանում է գործունեություն ծավալել Հայաստանում
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության (ԲՏԱ) նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը հուլիսի 19-ին ընդունել է «Էմ Էյջ Այ Ռուս» (Mitsubishi Heavy Industries Russia) ընկերության պատվիրակությանը՝ գլխավոր տնօրեն Յասուշի Կակիտսուկայի գլխավորությամբ։
ԲՏԱ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, Ռոբերտ Խաչատրյանը հյուրերին է ներկայացրել Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ոլորտի ներկա վիճակը, զարգացումներն ու մարտահրավերները, մատնանշել հնարավոր համագործակցության ուղիները:
Յասուշի Կակիտսուկան իր հերթին մանրամասնել է ընկերության գործունեության ուղղություններն ու ոլորտները, նախանշել փոխգործակցության հնարավոր սցենարները:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր։ Կողմերն ընդգծել են, որ համագործակցությունը կարող է լուրջ կամուրջ հանդիսանալ նոր բիզնես կապերի ձևավորման և գործունեության ծավալման համար: Կարծիքներ են փոխանակվել նաև տեխնոլոգիական ընկերությունների հետ հանդիպումներ կազմակերպելու, ծրագրերի շուրջ քննարկումներ անցկացնելու հնարավորությունների վերաբերյալ։
«Էմ Էյջ Այ Ռուս» (Mitsubishi Heavy Industries Russia) ընկերությունը մտադիր է ՀՀ կառավարության հետ գործակցության ուղիներ նախանշել, որոնց հստակեցումից հետո անմիջապես գործունեություն ծավալել Հայաստանում։

Компания «Mitsubishi Heavy Industries Russia» хочет работать в Армении
19 июля министр высокотехнологичной промышленности (ВТП) РА Роберт Хачатрян принял делегацию компании «Mitsubishi Heavy Industries Russia», возглавляемую генеральным директором Ясуси Какицука.
Согласно пресс-релизу Министерства ВТП, Роберт Хачатрян представил гостям нынешнее состояние, развитие и проблемы высокотехнологичной отрасли Армении, указал возможные пути сотрудничества.
Ясуси Какицука, в свою очередь, детализировал сферы и направления деятельности компании, наметил возможные сценарии взаимодействия.
В ходе встречи был обсужден ряд вопросов, представляющих двусторонний интерес. Стороны подчеркнули, что сотрудничество может стать серьезным мостом для формирования новых деловых связей и развития деятельности. Также состоялся обмен мнениями относительно возможностей организации встреч с технологическими компаниями и проведения обсуждений проектов.
Компания "Mitsubishi Heavy Industries Russia" намерена наметить пути сотрудничества с правительством РА и, уточнив их, немедленно приступить к работе в Армении.