Կանխվել է խոշոր չափի «ափիոն» տեսակի թմրամիջոցի արտահանման փորձն Ավստրալիա
Պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչությունը շարունակում է անզիջում պայքարը թմրամիջոցների և հոգեմետ նյութերի` Հայաստանի Հանրապետության սահմանով անօրինական տեղափոխման ուղղությամբ:
Օրերս «ՀայՓոստ» ՓԲ ընկերության փոստի փոխանակման կենտրոնի մաքսային հսկողության գոտում ՊԵԿ-ի մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության և Արևմտյան մաքսատուն-վարչության աշխատակիցները ԱԱԾ աշխատակիցների հետ համատեղ մաքսային զննման են ենթարկել Հայաստանի Հանրապետությունից Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքացու անունից Ավստրալիա արտահանվող միջազգային փոստային առաքանին: Զննման  արդյունքում հիշյալ առաքանիում հայտնաբերվել է շուրջ 6 կգ ընդհանուր քաշով, գունավոր նախշերով 7 անթև բաճկոն: Այդ բաճկոնների ներքին մասերում առկա սպունգանման զանգվածները ներծծված են եղել «ափիոն» տեսակի թմրամիջոցի շագանակագույն փոշենման զանգվածներով, որոնց փաստացի քաշը կազմել է շուրջ 2,5 կգ:
Փաստի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 267.1-րդ հոդվածով (Թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի և (կամ) դրանց պրեկուրսորների մաքսանենգությունը) նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով ՊԵԿ-ի մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության աշխատակիցների կողմից նախապատրաստվել են նյութեր, որոնք հայտնաբերված թմրամիջոցի զանգվածների հետ տրամադրվել են ՊԵԿ-ի հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչություն:

Предотвращена попытка вывоза крупного количества опиума в Австралию
Управление по борьбе с контрабандой Комитета государственных доходов продолжает непримиримую борьбу с незаконным перемещением наркотических средств и психотропных веществ через границу Республики Армения.
На днях в зоне таможенного контроля пункта обмена почтовыми отправлениями компании  "Айпост" сотрудники Управления по борьбе с контрабандой КГД и Западного таможенного управления совместно с сотрудниками СНБ провели таможенный досмотр международной почтовой посылки, вывозимой из Республики Армения в Австралию от имени гражданина Исламской Республики Иран. В результате обыска в указанной партии было обнаружено 7 курток -ибезрукавок с цветным рисунком общей массой около 6 кг. Губчатые массы во внутренних частях этих курток были пропитаны коричневыми порошкообразными массами наркотика типа «опиум», фактическая масса которых составляла около 2,5 кг.
В связи с этим сотрудниками отдела по борьбе с контрабандой КГД подготовлены материалы с признаками преступления, предусмотренного статьей 267.1 УК РА (Контрабанда наркотических средств, психотропных (психоактивных) веществ и (или) их прекурсоры), которые вместе с найденными наркомассами были переданы в Департамент расследований и оперативной разведки КГД.