Քննարկվել են գիտության և բարձրագույն կրթության բնագավառներում հայ-ռուսական համատեղ նոր ծրագրերի հնարավորությունները
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Թռչունյանն աշխատանքային հանդիպում է ունեցել ՌԴ գիտության և բարձրագույն կրթության նախարարի տեղակալ Նատալյա Բոչարովայի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Երկկողմ հարաբերությունների շարունակական զարգացումն ապահովելու նպատակով կողմերը կարևորել են կրթության և գիտության բնագավառներում համատեղ նոր ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունները:
Անդրադարձ է կատարվել միջպետական ծրագրերի շրջանակում իրականացվող կրթաթոշակային ծրագրին, որոնցով ՀՀ քաղաքացիներին հնարավորություն է ընձեռվում բարձրագույն կրթություն ստանալու Ռուսաստանի բուհերում, իսկ ՌԴ քաղաքացիները՝ ՀՀ բուհերում: Նշվել է, որ ըստ մասնագիտական առաջնահերթությունների հատկացվող տեղերը և համապատասխան մասնագետների պատրաստումը՝ առավել կարևորվում են երկրի տնտեսության զարգացման կայունությունն ապահովելու համատեքստում:
Քննարկվել են համատեղ նախաձեռնություններ իրականացնելու առաջարկություններ, որոնք վերաբերում են փորձի փոխանակմանը և միջբուհական ծրագրային համագործակցության զարգացմանը, ուսանողների, դասավանդողների, երիտասարդ գիտնականների և հետազոտողների փոխանակման ծրագրերի իրագործմանը:
ՀՀ և ՌԴ փոխնախարարներն արձանագրել են, որ փորձի փոխանակման ծրագրային նախաձեռնությունները կարող են ներառել դիպլոմների թվայնացման և կրկնակի դիպլոմների տրամադրման, բուհերի հավատարմագրման և լիցենզավորման գործընթացների կազմակերպման, ինչպես նաև կրթության որակի գնահատման բնագավառները:
ՌԴ պատվիրակության կազմում ընդգրկված են եղել ՌԴ գիտության և բարձրագույն կրթության նախարարության միջազգային համագործակցության դեպարտամենտի տնօրենի տեղակալ Ելենա Գորոժանկինան, Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի դեկանի տեղակալ Արամ Աֆյանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև գիտության և բարձրագույն կրթության ոլորտներում հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացմանը, համատեղ ծրագրերով մրցունակ մասնագիտական կադրերի թողարկմանն առնչվող մի շարք այլ հարցեր:

Обсуждены возможности новых совместных армяно-российских программ в сфере науки и высшего образования
Заместитель министра образования и науки Республики Армения Карен Трчунян провел рабочую встречу с делегацией, возглавляемой заместителем министра науки и высшего образования Российской Федерации Натальей Бочаровой.
В целях обеспечения постоянного развития двусторонних отношений стороны подчеркнули возможности реализации новых совместных проектов в сфере образования и науки.
Была упомянута реализуемая в рамках межгосударственных программ стипендиальная программа, с помощью которой гражданам РА предоставляется возможность получить высшее образование в вузах России, а гражданам России – в вузах РА. Отмечено, что места, выделяемые по профессиональным приоритетам, и подготовка соответствующих специалистов имеют большее значение в контексте обеспечения стабильности экономического развития страны.
Обсуждены рекомендации по реализации совместных инициатив, связанных с обменом опытом и развитием межвузовского программного сотрудничества, реализации программ обмена студентами, преподавателями, молодыми учеными и исследователями.
Заместители министров РА и РФ отметили, что программные инициативы по обмену опытом могут включать направления оцифровки дипломов и предоставления двойных дипломов, организации процессов аккредитации и лицензирования вузов, а также оценки качества образования.
В состав российской делегации вошли заместитель директора Департамента международного сотрудничества Минобрнауки России Елена Горожанкина, заместитель декана МГИМО  Арам Афян.
В ходе встречи был также обсужден ряд других вопросов, связанных с развитием армяно-российских отношений в сфере науки и высшего образования, выпуском конкурентоспособных профессиональных кадров по совместным программам.