«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը ընդդիմադիրներին մանդատից զրկելու համար Սահմանադրական դատարան չի դիմի։ Այս մասին ԱԺ խորհրդի նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը։ Ըստ Ռուբինյանի, պատճառները մի քանիսն են։
«Ֆիքսենք, որ վերջերս մի քանի ընդդիմադիր պատգամավորներին Ազգային ժողովում իրենց պաշտոններից հեռացնելով՝ ԱԺ հանձնաժողովերի աշխատանքների կազմակերպման խնդիրը կարելի է համարել լուծված։ Երկրորդ պատճառըմեր քաղաքական հավատամքի մեջ է մտնում հարգանքն առ ժողովրդի քվեն։ Մենք հարգում ենք ժողովրդի տրված քվեն և հարգում ենք ժողովրդի քվեով ձևավորված մեծամասնությունը և փոքրամասնությունը։ Կարծում ենք, որ ընդդիմության պահվածքը հենց իրենց քվե տվողների համար պետք է հարցեր առաջացներ, և մյուս ընտրությունների ժամանակ գուցե արտացոլվի»,- ասել է Ռուբինյանը։
Երրորդ պատճառն այն է, որ ժողովրդին պետք է կայունություն։ Իսկ վերջին պատճառը, ըստ ԱԺ փոխնախագահի, այն է, որ ՔՊ-ն չի ուզում ընդդիմությանը փրկօղակ նետել։
«Սահմանադրական դատարանը նրանց փախուստի փրկօղակ կլինի։ Իրենք պետք է գլուխները կախ մտնեն ԱԺ, նայեն մեր աչքերի մեջ ու չկարողանան կրկնել այն, ինչ ասել են փողոցներում։ Մենք էլ պիտի նայենք իրենց աչքերին և ասենք այն, ինչ ուզում ենք ասել»,- ասել է Ռուբինյանը։
Ըստ Ռուբինյանի՝ եթե ընդդիմությունը, միևնույն է, չգա խորհրդարան, այդ հարցը ՔՊ-ն հետագայում կքննարկի։ «Բայց կյանքը փոփոխական բան է»,- հավելել է Ռուբինյանը։

ГД не будет обращаться в КС по вопросу лишения оппозиционных депутатов мандата
Фракция "Гражданский договор" не будет обращаться в Конституционный суд с просьбой лишить оппозиционеров мандата. Об этом в беседе с журналистами после заседания Совета НС заявил заместитель Председателя НС РА Рубен Рубинян. По словам Рубиняна, причин несколько.
«Отметим, что в последнее время, сняв с постов в Национальном Собрании нескольких депутатов от оппозиции, можно считать решенной проблему организации работы комитетов Национального Собрания. Вторая причина – уважение к голосу народа. Мы уважаем голос народа и уважаем большинство и меньшинство, сформированное голосованием народа. Мы считаем, что поведение оппозиции должно было вызвать вопросы у тех, кто за нее голосовал, и это может отразиться на следующих выборах", - сказал Рубинян.
Третья причина в том, что народу нужна стабильность. И последняя причина, по мнению вице-спикера НС, заключается в том, что ГД не хочет бросать оппозиции спасательный круг.
«Конституционный суд станет спасательным кругом для их побега. Они должны войти в Национальное Собрание с опущенными головами, смотреть нам в глаза и не иметь возможности повторить то, что они говорили на улицах. Мы тоже должны смотреть им в глаза и говорить то, что хотим сказать", - сказал Рубинян.
По словам Рубиняна, если оппозиция все равно не придет в парламент, ГД обсудит этот вопрос позже. «Но жизнь — штука переменчивая», — добавил Рубинян.