Ծխելու արգելքը խախտելու համար կազմվել է 1067 արձանագրություն
Ոստիկանությունը հաղորդագրություն է տարածել՝ հորդորելով պահպանել «Ծխախոտային արտադրատեսակների և դրանց փոխարինիչների օգտագործման հետևանքով առողջությանը հասցվող վնասի նվազեցման և կանխարգելման մասին» ՀՀ օրենքի դրույթները։
«2022թ. մարտի 15-ից ուժի մեջ մտած «Ծխախոտային արտադրատեսակների և դրանց փոխարինիչների օգտագործման հետևանքով առողջությանը հասցվող վնասի նվազեցման և կանխարգելման մասին» ՀՀ օրենքի 6-րդ հոդվածով ծխախոտային արտադրատեսակների և դրանց փոխարինիչների օգտագործումը արգելվում է հանրային սննդի օբյեկտներում, այդ թվում՝ բացօթյա օբյեկտներում (ճաշարաններ, սրճարաններ, բարեր և այլն): Քաղաքացների ուշադրությունը հրավիրում ենք հատկապես այս հանգամանքին, քանի որ ամառային հանգստի շրջանով պայմանավորված՝ շատերը ժամանցի համար ընտրում են բացօթյա օբյեկտները և հաճախ մոռանում, որ ծխախոտային արտադրանքի և փոխարինիչների օգտագործման արգելքը տարածվում է նաև դրանց վրա:
Հիշեցնում ենք, որ օրենքի կիրարկումը շարունակվում է, նաև վարչական պատասխանատվություն է սահմանված վերոհիշյալ դրույթի խախտման համար, իսկ սույն բնույթի իրավախախտումների վերաբերյալ գործեր քննելու և վարչական տույժեր նշանակելու իրավասությունը վերապահված է ոստիկանությանը:
Նշենք, որ մարտի 15-ից մինչ օրս ծխախոտային արտադրատեսակի կամ ծխախոտային արտադրատեսակի փոխարինիչների օգտագործման կամ դրանց օգտագործման սահմանափակման արգելքը խախտելու համար ոստիկանության կողմից կազմվել է վարչական իրավախախտման վերաբերյալ 1067 արձանագրություն։
Մեր համաքաղաքացիներին կոչ ենք անում դրսևորել քաղաքացիական բարձր գիտակցություն և համոզված ենք, որ նրանք ոչ միայն ձեռնպահ կմնան օրենքի պահանջը խախտելուց, այլև կաջակցեն ոստիկանության ծառայողներին՝ հանրային առողջության պահպանմանն ուղղված գործում»:

За нарушение запрета на курение составлено 1067 протоколов.
Полиция выступила с обращением, в котором призвала соблюдать положения Закона РА «Об уменьшении и предотвращении вреда, причиняемого здоровью в результате употребления табачных изделий и их заменителей».
"Согласно статье 6 Закона РА "Об уменьшении и предотвращении вреда здоровью в связи с употреблением табачных изделий и их заменителей", вступившего в силу 15 марта 2022г., использование табачных изделий и их заменителей в объектах общественного питания запрещается. объекты, в том числе открытые (рестораны, кафе, бары и т.д.). Обращаем внимание граждан на этот факт, ведь в связи с периодом летних отпусков многие выбирают для развлечения уличные площадки и часто забывают, что на них также распространяется запрет на употребление табачных изделий и заменителей.
Напоминаем, что правоприменение продолжается, за нарушение вышеуказанной нормы также возлагается административная ответственность, а полномочия по расследованию дел и наложению административных взысканий по правонарушениям такого характера закреплены за полицией.
Следует отметить, что с 15 марта по сегодняшний день органами полиции составлено 1067 протоколов об административных правонарушениях за нарушение запрета на употребление табачных изделий или заменителей табачных изделий или ограничения их употребления.
Мы призываем наших сограждан проявить высокий уровень гражданской сознательности и уверены, что они не только воздержатся от нарушения закона, но и поддержат сотрудников полиции в их усилиях по охране здоровья населения».