Հնարավոր հրդեհները կանխարգելելու ուղղությամբ ուժեղացված ծառայություն է իրականացվելու
Այսօր՝ հուլիսի 13-ին, Արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Փամբուխչյանը հրավիրել է հրատապ խորհրդակցություն: Եղանակի կտրուկ տաքացմանը զուգահեռ՝ հրդեհների առաջացման վտանգն ավելանում է: Գերատեսչության ստորաբաժանումների ղեկավարները զեկուցել են այս պահին տիրող իրավիճակի մասին, ներկայացրել են իրականացվող աշխատանքները կանխարգելելու հրդեհների առաջացումը և այն գործիքակազմը, որով հարկ եղած դեպքում կիրականացվի հրդեհաշիջում:
Ըստ զեկույցների, հանրապետության բոլոր ՀՓՋ-ները տեխնիկապես պատրաստ են և հագեցած իրականացնելու հրդեհաշիջման աշխատանքներ: Անհրաժեշտության դեպքում հրդեհաշիջման աշխատանքներին կներգրավվեն նաև ուղղաթիռներ. էլեկտրոնային եղանակով հավաքագրվել և հասցեագրվել են հանրապետության տարածքում առկա ջրային ավազանները, որտեղից հնարավոր կլինի օգտվել: Անօդաչու թռչող սարքերով շարունակվում է իրականացվել մշտադիտարկում և բնակչության իրազեկում:
Նախարար Փամբուխչյանը հանձնարարել է այս օրերին առավել սերտ համագործակցել Շրջակա միջավայրի նախարարության, մարզպետարանների, համայնքների հետ՝ իրականացնելով ուժեղացված ծառայություն անտառտնտեսություններում, արգելոցների և այլ խոտածածկ ու բուսածածկ տարածքներում: Հատուկ ուշադրության և կարևորության արժանացնել քաղաքացիների հետ տարվող իրազեկման աշխատանքները:

Сегодня, 13 июля, министр по чрезвычайным ситуациям Армен Памбухчян созвал экстренное совещание. С потеплением возрастает риск возникновения пожаров. Руководители отделов ведомства доложили о текущей ситуации, представили проводимые работы по предупреждению возникновения пожаров и средства, с помощью которых в случае необходимости будет проводиться тушение пожаров.
По имеющимся данным, все пожарные части республики технически готовы и оснащены для проведения работ по тушению пожаров. При необходимости к тушению пожаров будут привлечены и вертолеты, в электронных базах собраны и адресованы существующие водохранилища на территории республики, где можно будет их использовать. Наблюдение с помощью дронов и информирование населения продолжаются.
Министр Памбухчян поручил в эти дни более тесно сотрудничать с Министерством окружающей среды, областными марзами и общинами, осуществляя усиленное обслуживание в лесных хозяйствах, заповедниках и других травянистых и растительных угодьях. Особое внимание и важность уделить просветительской работе с гражданами.