ԱԱԾ-ն զինծառայողի կողմից պետական դավաճանության ևս մեկ դեպք է բացահայտել
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության հակահետախուզության դեպարտամենտի կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական արդյունավետ միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ քաղաքացին, հանդիսանալով զինծառայող, ծառայության բերումով տիրապետել է պետական և ծառայողական գաղտնիք կազմող տեղեկությունների:
Նկարագրված պայմաններում վերջինս «ok.ru» սոցիալական ցանցի միջոցով ծանոթանալով օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցչի հետ, հավաքագրվել է նրա կողմից, որից հետո նամակագրության միջոցով նրան է հանձնել պետական և ծառայողական գաղտնիք կազմող, ռազմական բնույթի տեղեկություն հանդիսացող՝ զորամասի նշանակության, դրա կազմում ընդգրկված ստորաբաժանումների տեսակի, իրենց ստորաբաժանման պահպանության ներքո գտնվող մարտական դիրքի տեղակայման վայրի, մարտական դիրքերի կահավորվածության, մարտական հերթապահություն իրականացնելու հետ կապված այլ տվյալներ, ինչպես նաև զորամասի հրամանատարական կազմի անհատական և ծառայողական տվյալները, լուսանկարել և ուղարկել է զորամասի շինությունները, մարտական դիրքերը, վաշտի անվանականչի մատյանը, մարտական դիրքի կրակային քարտը, զինվորական գրքույկը՝ այդ կերպ լրտեսության եղանակով կատարելով պետական դավաճանություն՝ ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության, որոնց դիմաց որպես վարձատրություն բանկային փոխանցումների միջոցով ստացել է գումարներ:
Պետական դավաճանության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում հիշյալ քաղաքացին ձերբակալվել է և տվել խոստովանական ցուցմունք, որից հետո հանցանքի կատարումը վկայող փաստերի հիման վրա դատախազի որոշմամբ վերջինիս ներկայացվել է մեղադրանք, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը կրկին հորդորում է զինծառայողներին զերծ մնալ սոցիալական ցանցերով կամ այլ եղանակով կասկածելի անձանց հետ ծանոթություններ հաստատելուց և նրանց հետ ՀՀ անվտանգությանն ու պաշտպանությանը վերաբերող հարցեր քննարկելուց և տեղեկություններ փոխանցելուց:

Служба национальной безопасности раскрыла еще один случай госизмены со стороны военнослужащего
В результате эффективных оперативно-разведывательных мероприятий, предпринятых контрразведывательным управлением Службы национальной безопасности РА, установлено, что гражданин РА, будучи военнослужащим, благодаря своей службе получил сведения, составляющие государственную и служебную тайну.
В описанных условиях последний познакомился с представителем иностранных спецслужб через социальную сеть «ok.ru», был им завербован, после чего путем переписки передал ему сведения, составляющие государственную и служебную тайну, военного характера, о назначении воинской части, видах частей, входящих в ее состав, расположении боевой позиции под защитой своей части, оборудовании боевых позиций, иных данных, связанных с несением боевого дежурства, а также личные и служебные данные командного состава воинской части, сфотографированные и отправленные корпуса воинской части, боевые позиции, поименная книжка роты, пожарная карточка боевой позиции,военную книжку, тем самым совершив государственную измену в форме шпионажа в ущерб территориальной целостности и внешней безопасности Республики Армения, за что получил денежные средства в качестве вознаграждения посредством безналичных расчетов.
В рамках уголовного дела, возбужденного в следственном управлении Службы национальной безопасности РА по делу о государственной измене, указанный гражданин был задержан и дал признательные показания, после чего на основании фактов, доказывающих совершение преступления ему было предъявлено обвинение по постановлению прокурора, и он заключен под стражу.
Служба национальной безопасности Республики Армения призывает военнослужащих воздерживаться от знакомства с подозрительными лицами через социальные сети или иными способами, а также не обсуждать вопросы, связанные с безопасностью и обороной Республики Армения, и не передавать им информацию.