«Ծառուկյան» հիմնադրամը Քրիստոսի արձանի վերաբերյալ նոր հայտարարություն է տարածել
«Գագիկ Ծառուկյան» բարեգործական հիմնադրամը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ անդրադառնալով Հատիս լեռան վրա Քրիստոսի արձանի կառուցման վերաբերյալ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության հաղորդագրությանը։
«Հաշվի առնելով Հատիս լեռան տարածքում պատմության և մշակույթի հուշարձանների առկայության վերաբերյալ մասնագիտական հանրույթի ու հանրային տարբեր շերտերի հնչեցրած մտահոգությունները՝ «Գագիկ Ծառուկյան» բարեգործական հիմնադրամը դիմել է պատկան մարմիններին ստանալու համապատասխան մասնագիտական եզրակացություններն ու թույլտվությունները շինարարական աշխատանքները սկսելու համար: Այժմ իրականացվում են բացառապես ենթակառուցվածքների՝ ճանապարհների, էլեկտրականության, գազի, ջրի մատակարարումն ապահովելու ուղղությամբ տարվող որոշակի աշխատանքներ, իսկ Հիսուս Քրիստոսի մոնումենտալ արձանի շինարարությունը մեկնարկելու է պատկան մարմինների դրական եզրակացություններից հետո միայն»:
Հիշեցնենք՝ ԿԳՄՍ նախարարությունը պահանջում է դադարեցնել ցանկացած գործունեություն հնավայր-ամրոցի տարածքում՝ մինչ սահմանված կարգով նախագծի ներկայացումը և մասնագիտական ուսումնասիրությունը։

Фонд "Царукян" выступил с новым заявлением относительно статуи Христа
Благотворительный фонд "Гагик Царукян" сделал заявление, ссылаясь на сообщение Министерства образования и культуры РА о строительстве статуи Христа на горе Атис .
«Принимая во внимание озабоченность, высказанную профессиональным сообществом и различными общественными слоями относительно наличия памятников истории и культуры в районе горы Атис, благотворительный фонд «Гагик Царукян» обратился в соответствующие органы для получения соответствующих профессиональных заключений. и разрешения на начало строительных работ. «Сейчас проводятся определенные работы исключительно для обеспечения подведения инфраструктуры: дороги, электричества, газа, воды, а строительство монументальной статуи Иисуса Христа начнется только после положительных заключений соответствующих органов».
Напомним, Министерство образования и культуры требует прекратить любую деятельность в районе древнего городища-замка до представления проекта и проведения профессионального исследования в установленном порядке.