Հայ-նիդերլանդական գործարար օրեր Երևանում
ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը հուլիսի 6-ին մասնակցել է հայ-նիդերլանդական գործարար օրերի պաշտոնական բացման արարողությանը։ Միջոցառմանը ներկա էին նաև Հայաստանում Նիդերլանդների արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիկոլաս Յակոբ Սխերմերսը, ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատի գործադիր տնօրեն Անդրանիկ Ալեքսանյանը, պետական և մասնավոր հատվածի այլ ներկայացուցիչներ։
Շնորհակալություն հայտնելով Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանությանը և անձամբ դեսպան Նիկոլաս Սխերմերսին վերջին տարիներին Հայաստանի և Նիդերլանդների միջև տնտեսական հարաբերությունները զարգացնելու ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի համար՝ Արման Խոջոյանը համոզմունք է հայտնել, որ այս միջոցառումը կնպաստի երկու երկրների կարողությունների բացահայտմանը, երկու երկրներում առկա ներուժի ներկայացմանը, ինչպես նաև նոր հնարավորությունների և ուղենիշների նախագծմանը։ «Անհրաժեշտ է ավելի հեռանկարային մոտեցումներով պատկերացնել երկկողմ համագործակցության տեսլականը, քանի որ Հայաստանի Հանրապետությունը և Նիդերլանդների Թագավորությունը երկարաժամկետ համագործակցության նպատակ ունեն», - հավելել է Արման Խոջոյանը։
Որպես հայ-նիդերլանդական բարեհաջող համագործակցության վառ օրինակ Արման Խոջոյանը մատնանշել է Նիդերլանդների ավագ փորձագետների ընկերությունը (PUM), որը մեծ ներդրում է ունեցել Հայաստանում տարբեր ոլորտների զարգացմանը։
Դեսպան Նիկոլաս Սխերմերսն իր խոսքում նշել է, որ միջոցառման հիմնական նպատակն է աջակցել հայ և նիդերլանդական գործարար շրջանակներին ծանոթանալու միմյանց հետ և քննարկելու հնարավոր համագործակցության ընդհանուր եզրերը։
«Թեև Հայաստանի շուկան համեմատաբար փոքր է, սակայն երկկողմ համագործակցության հնարավորությունները բազմաթիվ են։ Հայաստանը մեծ ներուժ ունի հատկապես գյուղատնտեսության ոլորտում, և Նիդերլանդների հետ այս ոլորտում հնարավոր է ձևավորել արդյունավետ համագործակցություն», - նշել է դեսպանը։
Միջոցառման ընթացքում ներկայացվել են Նիդերլանդների տնտեսական  հետաքրքրությունները Հայաստանում, այն գործիքները, որոնց միջոցով իրականացվում է նիդերլանդական կողմի աջակցությունը հայկական բիզնեսին։ Քննարկվել են Հայաստանում նիդերլանդական ընկերությունների համար առկա հնարավորությունները, ներդրումային կարողությունները հատկապես տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության և կառուցապատման ոլորտներում։
Միջոցառման շրջանակում կայացել է նաև Հայաստանում Նիդերլանդա-հայկական առևտրի պալատի հանդիսավոր բացման արարողությունը և  Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանության ու Պալատի միջև հուշագրի ստորագրումը։

Армяно-голландские деловые дни в Ереване
6 июля заместитель министра экономики РА Арман Ходжоян принял участие в официальной церемонии открытия армяно-голландских деловых дней. В мероприятии также приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Нидерландов в Армении Николас Джейкоб Схермерс, исполнительный директор Торгово-промышленной палаты РА Андраник Алексанян и другие представители государственного и частного секторов.
Поблагодарив посольство Королевства Нидерландов и лично посла Николаса Схермерса за предпринятые в последние годы шаги по развитию экономических отношений между Арменией и Нидерландами, Арман Ходжоян выразил уверенность, что это мероприятие будет способствовать раскрытию возможностей обеих стран, презентации существующего потенциала в обеих странах. «Необходимо представить видение двустороннего сотрудничества более перспективными подходами, потому что у Республики Армения и Королевства Нидерландов есть цель долгосрочного сотрудничества», - добавил Арман Ходжоян.
В качестве яркого примера успешного армяно-голландского сотрудничества Арман Ходжоян привел Общество старших экспертов Нидерландов (PUM), которое внесло большой вклад в развитие различных сфер в Армении.
Посол Николас Схермерс в своем выступлении отметил, что основная цель мероприятия – помочь деловым кругам Армении и Нидерландов познакомиться друг с другом и обсудить общие направления возможного сотрудничества.
«Хотя армянский рынок относительно невелик, возможности для двустороннего сотрудничества многочисленны. Армения имеет большой потенциал, особенно в сфере сельского хозяйства, и в этой сфере возможно наладить эффективное сотрудничество с Нидерландами", - отметил посол.
В ходе мероприятия были представлены экономические интересы Нидерландов в Армении, инструменты, посредством которых осуществляется поддержка голландской стороной армянского бизнеса. Были обсуждены возможности для голландских компаний в Армении, инвестиционные возможности, особенно в сферах информационных технологий, сельского хозяйства и развития.
В рамках мероприятия также состоялась церемония открытия Нидерландско-армянской торговой палаты в Армении и подписание меморандума между Посольством Королевства Нидерландов и Палатой.