ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը ներկայացրել է «Պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխությունների նախագիծը, համաձայն որի՝ ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետը ի պաշտոնե կլինի պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալը:
Նրա խոսքով. «Նորովի են շարադրվում պաշտպանության ոլորտում կառավարության լիազորությունները՝ նպատակ ունենալով հստակ ամրագրել Սահմանադրության մի շարք հոդվածներով կառավարությանը վերապահված իրավասությունները, ի դեմս ՀՀ միջազգային պայմանագրերին համապատասխան ՀՀ տարածքից դուրս զինված ուժերի ստորաբաժանումների կողմից խաղաղապահ կամ ռազմական գործողությունների մասնակցության, ռազմական դրություն հայտարարելու, պատերազմ հայտարարելու կամ խաղաղություն հաստատելու մասին ԱԺ-ին առաջարկություն ներկայացնելու, ԱԺ նիստ գումարելու անհնարինության դեպքում պատերազմ հայտարարելու, ինչպես նաև ԶՈՒ գործունեությունն ապահովող ուղղություններով որոշումների ընդունման»։
Ըստ Պապիկյանի՝ «Խմբագրվում և հստակեցվում են Պաշտպանության նախարարության և Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի ու Պաշտպանության նախարարի ու Գլխավոր շտաբի պետի լիազորությունների շրջանակը՝ այդ առումով ԶՈՒ ապահովումների գործընթացում Պաշտպանության նախարարությանը վերապահելով բոլոր տեսակի նյութատեխնիկական միջոցների, պահեստային տնտեսությունների կառավարման և կենտրոնացված բեռնափոխադրումների կազմակերպման գործառույթները, ԶՈՒ կարիքների համար գնումների գործընթացների իրականացման ամբողջ համալիրը: ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետն ի պաշտոնե նախատեսվում է որպես Պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, որը, սակայն չի հանդիսանալու նախարարին փոխարինող պաշտոնատար անձ, ինչպես նաև այդ կապակցությամբ համապատասխան առանձնահատուկ կարգավորումներ են կատարվում պետական կառավարման համակարգը կանոնակարգող մի շարք այլ օրենքներում»:
Նախարարը նաև նշեց, թե առաջարկության նպատակն է բարձրացնել ղեկավարման արդյունավետությունը: Աշխարհազորի համակարգի կառավարման արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով Գլխավոր շտաբի պատրաստության գլխավոր վարչությունում ձևավորված աշխարհազորային շտաբի փոխարեն աշխարհազորի անմիջական ղեկավարման գործառույթը վերապահվում է ԶՈՒ գլխավոր շտաբի տարածքային պաշտպանության և պահեստային ուժերի հրամանատարությանը:

Начальник Генштаба станет первым заместителем министра обороны
Министр обороны РА Сурен Папикян представил проект изменений в Закон РА "Об обороне", согласно которому начальник Генерального штаба ВС РА будет первым заместителем министра обороны.
По его словам: «Полномочия правительства в области обороны переписываются с целью четкого установления полномочий, закрепленных за правительством рядом статей Конституции, в соответствии с международными договорами Республики Армения об участии в миротворческих операциях. или военных действий подразделений вооруженных сил за пределами территории Республики Армения, объявление военного положения, объявление войны или установление мира внесение предложения в Национальное Собрание, объявление войны в случае невозможности созыва сессии Национального Собрания , а также принимать решения по направлениям обеспечения деятельности Вооруженных Сил.
По словам Папикяна, «Объем полномочий Минобороны и Генштаба Вооруженных Сил, министра обороны и начальника Генштаба редактируется и уточняется, в том смысле, что возлагаются функции предоставления всех видов тыловых средств , управления складскими помещениями и организации централизованных грузоперевозок, для нужд вооруженных сил весь комплекс осуществления закупочных процессов. Предполагается, что первым заместителем министра обороны станет начальник Генерального штаба Вооруженных Сил, который, однако, не будет являться должностным лицом, замещающим министра, а также в связи с этим внесены соответствующие специальные положения в ряд других законов, регулирующих систему государственного управления