Օրենսդրական նախաձեռնությամբ առաջարկվել է տնտեսության, գիտության, կրթության, մշակույթի, առողջապահության և սպորտի ոլորտները զարգացնելու նպատակով ընդլայնել պարզեցված կարգով քաղաքացիություն ստացող այն անձանց շրջանակը, որոնք իրենց նշանակալի ավանդը կունենան մի շարք բնագավառներում:
«Օրինագծով նախատեսվում է վերոնշյալ բնագավառներում նշանակալի ավանդի նկարագրությունը և գնահատման չափանիշները սահմանելու լիազորությունները վերապահել ՀՀ կառավարությանը»: Այս մասին նշել է ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանը՝ հուլիսի 6-ին ԱԺ արտահերթ նստաշրջանում ««ՀՀ քաղաքացիության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ քննարկելու ժամանակ:
Առաջարկվող փոփոխություններով և լրացումներով կապահովվի նաև «ՀՀ քաղաքացիության մասին» օրենքի համապատասխանությունը ՀՀ Սահմանադրությանը:

Предложено расширить круг лиц, получающих гражданство в упрощенном порядке
В целях развития сфер экономики, науки, образования, культуры, здравоохранения и спорта в законодательной инициативе предлагается расширить круг лиц, получающих гражданство в упрощенном порядке, которые будут вносить свой весомый вклад в ряд сфер.
«Законопроектом предусмотрено возложение полномочий по определению описания и критериев оценки значительного вклада в вышеуказанных областях на Правительство Республики Армения». Об этом заявил заместитель начальника Полиции РА Ара Фиданян в ходе первого чтения законопроекта "О внесении изменений и дополнений в Закон о гражданстве Республики Армения" на внеочередном заседании НС 6 июля.
Предлагаемые изменения и дополнения также обеспечат соответствие Закона РА о гражданстве Конституции РА.