Հնդկաստանի ԱԳՆ Արևմտյան ուղղության քարտուղարը այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր
Հայ-հնդկական միջկառավարական հանձնաժողովի 8-րդ նիստին մասնակցելու նպատակով Հայաստան ժամանած Հնդկաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության Արևմուտքի հարցերով քարտուղար (փոխնախարար) Սանջայ Վերմայի գլխավորած պատվիրակությունը հուլիսի 5-ին այցելեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր՝ ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանի և ՀՀ-ում Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Կիշան Դան Դևալի ուղեկցությամբ:
Հյուրերին դիմավորեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի գիտական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Էդիտա Գզոյանը: Նա նրանց ծանոթացրեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի ստեղծման պատմությանը: Էդիտա Գզոյանը ներկայացրեց նաև կարևոր փաստեր Հայոց ցեղասպանության պատմությունից:
Պարոն Սանջայ Վերման ծաղկեպսակ դրեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, որից հետո Հնդկաստանից ժամանած պատվիրակության անդամները ծաղիկներ դրեցին անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին Հայոց ցեղասպանության մեկ ու կես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը:
Այցի ավարտին հյուրերը շրջեցին Հիշողության պուրակում, որտեղ Սանջայ Վերման ջրեց տարբեր տարիներին հնդիկ պետական գործիչների տնկած արծաթափայլ եղևնիները:

Секретарь западного отдела МИД Индии посетил Мемориал памяти жертв Геноцида армян
5 июля делегация во главе с секретарем (заместителем министра) по западным делам Министерства иностранных дел Республики Индия Санджаем Верма, прибывшая в Армению для участия в 8-м заседании армяно-индийской межправительственной комиссии, в сопровождении заместителя министра иностранных дел РА Мнацакана Сафаряна и Чрезвычайного и Полномочного представителя Индии в Армении полномочного посла Кишана Дхана Девала посетила Мемориал памяти жертв Геноцида армян.
Гостей приветствовала заместитель директора по научной работе Музея-института Геноцида армян Эдита Гзоян. Она познакомила их с историей создания Мемориала Геноцида армян. Эдита Гзоян также представила важные факты из истории Геноцида армян.
Г-н Санджай Верма возложил венок к мемориалу жертвам Геноцида армян, после чего члены делегации из Индии возложили цветы к вечному огню и почтили минутой молчания память полутора миллионов невинных жертв Геноцида армян.
В завершение визита гости прогулялись по Парку памяти, где Санджай Верма полил пихты, посаженные индийскими государственными деятелями в разные годы