Ադրբեջանցի պատմաբանը Երևանի «Կապույտ մզկիթը» համարում է ադրբեջանական
Ադրբեջանցի պատմաբան, հետազոտող Սաբուհի Հուսեյնովը, ադրբեջանական APA.az-ին տված հարցազրույցում, հայտարարել է, որ «Թեփեբաշի Երևանի իրանական «Կապույտ Մզկիթը» Ադրբեջանի ազգային-մշակութային և պատմական ժառանգության վերջին մնացորդն է»»։
Հուսեյնովը պնդում է, որ «Կապույտ մզկիթը չի կարող իրանական լինել, մզկիթն ադրբեջանական է»։ Ըստ Հուսեյնովի, իբր պատճառն այն է, որ Երևանում 1917թ. «ապրում էր մոտ 100 պարսիկ, իսկ 1831-1920թթ.  Երևանի բնակչության մեծ մասն ադրբեջանցիներ էին» և այդ պատճառով Երևանի «Կապույտ Մզկիթը» չի կարելի անվանել պարսկական։

Азербайджанский историк считает «Голубую мечеть» Еревана азербайджанской
Азербайджанский историк, исследователь Сабухи Гусейнов в интервью азербайджанскому APA.az заявил, что «иранская «Голубая мечеть» Тепебаши в Ереване является «последним остатком национально-культурного и исторического наследия Азербайджана».
Гусейнов утверждает, что «Голубая мечеть не может быть иранской, так как она азербайджанская». По словам Гусейнова, якобы причина в том, что в Ереване в 1917 г. "проживали около 100 персов, тогда как в 1831-1920 гг. большинство населения Еревана составляли азербайджанцы», и поэтому «Голубую мечеть» Еревана нельзя назвать персидской.