Տեղի է ունեցել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանի և Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության և զարգացման դաշնային նախարար Սվենյա Շուլցեի մամուլի ասուլիսը։
Վահան Քերոբյանն ասել է, որ քննարկվել են հնարավոր համագործակցության նոր ձևաչափերը ոչ միայն հաստատված համագործակցության ոլորտներում, այլև նորերում: Նա առանձնացրել է վերականգնվող էներգիան, արևային էներգետիկան, ջրածնային տեխնոլոգիաները, միջին մասնագիտական կրթությունը, պարենային անվտանգությունը և որպես հեռանկարային ուղղություններ նշել արդյունաբերության ոլորտի տարբեր ճյուղերը։
«Մենք պետք է հետևողական լինենք, որպեսզի նշված ուղղություններում համագործակցությունը կայանա»,- ասել է Վահան Քերոբյանը։
«Մենք մեծապես կարևորում ենք այն երկրների հետ համագործակցությունը, որոնք նպատակաուղղված գնում են բարեփոխումների ճանապարհով։ Հայաստանն այդ երկրների շարքում է»,- նշել է Սվենյա Շուլցեն և վստահեցրել, որ Գերմանիան հետամուտ է հետայսու ևս օգնել Հայաստանին իր հավակնոտ ծրագրերի և բարեփոխումների ճանապարհին:

Германия стремится помочь Армении на пути реформ
Состоялась пресс-конференция министра экономики РА Ваана Керобяна и федерального министра экономического сотрудничества и развития Германии Свеньи Шульце.
Министр экономики Армении Ваан Керобян отметил: «В первую очередь были обсуждены новые форматы возможного сотрудничества в рамках повышения уровня отношений между Германией и Арменией, которые включают не только уже налаженные направления сотрудничества, но и новые сферы, представляющие взаимный интерес. Мы выделили наиболее интересные из них, в том числе возобновляемую энергетику, солнечную энергетику, вызовы продовольственной безопасностью и т. д.».
«Мы должны быть последовательны, чтобы сотрудничество в указанных направлениях имело место», - сказал Ваган Керобян.
«Мы придаем большое значение сотрудничеству с теми странами, которые целенаправленно идут по пути реформ. Среди этих стран и Армения", - отметила Свенья Шульце и заверила, что Германия и впредь будет помогать Армении на пути к ее амбициозным программам и реформам.