Հունիսի 13-ից մեկնարկել է 2022թ.-ի ամառային զորակոչը։ Ժամկետային զինծառայողներն աստիճանաբար ազատվելու են մարտական հերթափոխերում ընդգրկվելուց։ Նրանց փոխարինելու են պայմանագրայինները: Այս մասին ավելի վաղ լրագրողներին հայտնել էր ԶՈՒ գլխավոր շտաբի անձնակազմի կառավարման գլխավոր վարչության պետի տեղակալ, գնդապետ Սահակ Սահակյանը։
ՀՀ ՊՆ նախկին խոսնակ, ռազմական փորձագետ Արծրուն Հովհաննիսյանը Radar Armenia-ի հետ զրույցում այս որոշումը հակասական համարեց. «Լավ որոշում է, ունկնհաճո և հետաքրքիր, բայց մեզ նման պետության համար ժամկետայիններին ընդհանրապես մարտական հերթապահությունից հանելը ռիսկեր է առաջացնում։ Եթե միայն պայմանագրայինները մարտական հերթապահություն իրականացնեն, մոբոլիզացիոն ռեսուրս ու՞մից ենք հավաքելու, եթե պատերազմ եղավ»։
Ըստ Հովհաննիսյանի՝ հանրությունը սիրողական վերաբերմունք ունի այդ պրոցեսի նկատմամբ. «Ժամկետայիններին ռիսկերից ազատելն, ընդհանուր առմամբ, վատ չէ, որոշ ռիսկերից պետք է ազատել, բա դա չի նշանակում, որ ընդհանրապես մարտական ծառայություն չպետք է իրականացնեն, դա աբսուրդ է»։
Խոսելով ԶՈՒ բարեփոխումների մասին՝ Հովհաննիսյանը նշեց, թե գործընթացները նկատելի են։ Ըստ նրա՝ ժամկետային զինծառայողներին և հատկապես նորակոչիկներին ուժեղ, հագեցած և բովանդակային մարտական պատրաստություն տալ է պետք և հետո նոր՝ ընդգրկել մարտական հերթապահության մեջ. «Ընդհանրապես, ուսումնական պարապմունքները և մարտական պատրաստության դասընթացները, որոնք նախկինում անում էինք 5-6 ամիս, հաճախ էֆեկտիվ չէին, որովհետև մարտական պատրաստության եղանակները, բովանդակությունը, ցերեկային և գիշերային պարապմունքների հարաբերակցությունը, կրակային վարժաձևերը խորքային փոփոխության կարիք ունեն»։
Նրա խոսքով՝ փոփոխություններ են անհրաժեշտ նաև զորատեսակների ներքին կառուցվածքում, ինչպես նաև՝ աշխատանքներ են անհրաժեշտ այլ զորատեսակների ստեղծման ուղղությամբ։

Освобождать призывников от боевого дежурства рискованно
13 июня 2022 года стартовал летний призыв. Призывники будут постепенно освобождаться от включения в боевые смены. Их заменят контрактники. Об этом ранее журналистам сообщил заместитель начальника Главного управления кадров Генерального штаба ВС полковник Саак Саакян.
Бывший пресс-секретарь Минобороны РА, военный эксперт Арцрун Ованнисян в беседе с Radar Armenia назвал это решение спорным. «Это хорошее решение, интересное, но для такой страны, как наша, снятие призывников с боевой службы создает большие риски. Если боевое дежурство несут только контрактники, то с кого мы будем собирать мобилизационные ресурсы, если будет война?»
По словам Оганисяна, общественность относится к этому процессу на любительском, поверхностном уровне. "Освобождение призывников от рисков - это конечно замечательно, от некоторых рисков освобождать надо, но это не значит, что они вообще не должны нести боевую службу, это абсурд".
Говоря о реформах Вооруженных Сил, Ованнисян отметил, что процессы заметны. По его словам, призывники и особенно новобранцы должны пройти сильную, хорошо экипированную и всестороннюю боевую подготовку, а затем зачисляться на боевое дежурство. «В целом занятия и курсы боевой подготовки, которые мы раньше проводили в течение 5-6 месяцев, часто оказывались неэффективными, так как методы боевой подготовки, содержание, соотношение дневной и ночной подготовки, огневые учения нуждаются в глубоких изменениях».
По его словам, необходимы изменения и во внутренней структуре воинских частей, а также необходима работа по созданию других воинских частей.