Վերջերս արձանագրվում են նոր մեխանիզմով խաբեությամբ գումար հափշտակելու դեպքեր։ Նման եղանակով գումար հափշտակելու վերաբերյալ ոստիկանությունում ստացվել են բազմաթիվ հաղորդումներ։ Հանցավոր սխեման հետևյալն է։ Անձը մուտք է գործում, այսպես ասած, 18+ կայք, որոշ ժամանակ անց էկրանին հայտնվում է իբր ոստիկանության կողմից ուղարկված հաղորդագրություն։ Հաղորդագրության մեջ հղում է արվում օրենսգրքի ինչ-որ հոդվածի, ըստ որի՝ անձը տուգանվել է 10 հազար դրամի չափով։ Ներկայացվում է նաև հաշվեհամար, և անձը փոխացում է այդ գումարը։
Ոստիկանությունը ձեռնարկում է համապատասխան միջոցառումներ՝ նման դեպքերը բացահայտելու ուղղությամբ, բայց պետք է լինել տեղեկացված՝ նմանատիպ հանցագործության զոհ չդառնալու համար։ Ոստիկանությունը տեղեկացնում է. մի՛ հավատացեք անհայտ ծագում ունեցող և ոստիկանության անունից հաղորդագրություններին, գումար մի՛ փոխանցեք նրանց տրամադրած հաշվեհամարներին։ Իսկ եթե արդեն տուժել եք՝ դիմեք ոստիկանություն։

Мошенническая схема кражи денег через сайты 18+
В последнее время зарегистрированы случаи мошеннического хищения денег по новой схеме. В полицию поступали многочисленные сообщения о краже денег. Схема преступления следующая: Человек заходит на так называемый сайт 18+, через некоторое время на экране появляется сообщение, якобы присланное полицией. В сообщении содержится ссылка на статью Кодекса, согласно которой лицо было оштрафовано на сумму 10 тысяч драмов. Человек оплачивает "штраф" через форму оплаты на сайте.
Полиция принимает соответствующие меры для выявления таких случаев, но общество должно быть проинформировано, чтобы не стать жертвой такого преступления. Не верьте сообщениям от лица полиции неизвестного происхождения, не переводите деньги на предоставленные ими счета. А если вы уже пострадали, обратитесь в полицию.