Տնտեսվարողներն անկանխիկ համակարգի անցնելիս խնդիրների են բախվում
Այս տարվա  հուլիսի 1-ից Հայաստանում տարածքում օրենքով սահմանված՝ 300 հազար դրամը գերազանցող գործարքները պետք է իրականացվեն անկանխիկ եղանակով:
ԿԲ-ից մանրամասնել են, որ ՀՀ տարածքում գործունեություն ծավալող առևտրային բանկերից երկուսը, մասնավորապես՝ «Ակբա բանկ»-ն ու «Ամերիաբանկ»-ը հանձն են առել՝ իրականացնել համապատասխան մեծածավալ ներդրումներ և աշխատանքներ՝ շահառուների մոտ ՀԴՄ սարքերի միջոցով անկանխիկ վճարումներ ընդունելու համակարգի ակտիվացման նպատակով։
ԿԲ-ից մանրամասնեցին, որ տնտեսվարողները ՀԴՄ սարքեր կարող են ձեռք բերել ցանկացած բանկից, սակայն անկանխիկ վճարումներ ընդունելու համակարգի ակտիվացումը իրականացնում են նշված բանկերը։
Radar Armenia-ի հետ զրույցում «Ինեկոբանկ»-ից հայտնեցին՝ անկանխիկ վճարումներ ընդունելու համակարգի ակտիվացումը իրենք ևս իրականացնում են։ Ըստ այդմ, «Ինեկոբանկ» կարող են POS տերմինալների և՛ տեղադրման, և՛ ակտիվացման հայտ ներկայացնել։
«Կոնվերս բանկ»-ից տեղեկացրին, որ իրենք ևս այդ համակարգի ակտիվացումն իրականացնում են, սակայն ներկա պահին չեն կարող, որովհետև սպասում են որոշմանը՝ կարո՞ղ են արդյոք ակտիվացման հայտ ընդունել։
«ՀայԷկոնոմբանկ»-ում ևս անկանխիկ վճարումներ ընդունելու համակարգի ակտիվացում է իրականացվում։
Ըստ էության՝ Հայաստանում գործող բոլոր բանկերը կարող են ձեռք բերել անկանխիկ վճարումներ ընդունելու համակարգն ակտիվացնելու լիցենզիա։ Այլ հարց է, որ, ըստ համացանցում տարածվող տեղեկությունների և առանձին գործարարների, մի շարք բանկեր հրաժարվում են համակարգը ներդնել կամ բավական բարձր վճարներ են պահանջում դրա դիմաց։ Մարդիկ բողոքում են հատկապես այն պատճառով, որ օրենքն ուժի մեջ է մտնելու վաղը, մինչդեռ տնտեսվարողները, անկախ իրենց կամքից, փաստացի ի վիճակի չեն կատարել դրա պահանջը։
Կենտրոնական բանկից հայտնեցին, որ առաջիկայում ստեղծված իրավիճակի հետ կապված պաշտոնական հայտարարություն է լինելու։

Бизнес сталкивается с проблемами при переходе на безналичную систему
С 1 июля текущего года операции, превышающие 300 тысяч драмов, определенных законодательством Армении, должны осуществляться в безналичном порядке.
В ЦБ сообщили, что два коммерческих банка, действующих в Армении, а именно АКБА Банк и Америабанк, обязались осуществить масштабные инвестиции и провести работу по запуску системы приема безналичных платежей через терминалы.
Как сказано в сообщении ЦБ, хозяйствующие субъекты могут приобретать контрольно-кассовые аппараты в любом банке, однако активация системы приёма безналичных платежей осуществляется указанными банками.
В беседе с Radar Armenia представители Инекобанка сообщили, что активируют систему безналичных расчетов. В соответствии с этим «Инекобанк» может принять заявку на установку и активацию POS-терминалов.
"Конверс Банк" сообщил, что они также хотят активировать эту систему, но в данный момент не могут, так как ждут лицензию на подключение системы безналичных расчетов
«Армэкономбанк» запускает систему приема безналичных платежей.
Фактически все банки, работающие в Армении, могут получить лицензию на подключение системы безналичных расчетов. Другое дело, что, по распространенной в Интернете информации от индивидуальных предпринимателей, ряд банков отказываются от внедрения системы или требуют за нее довольно высокие платежи. Люди жалуются тем более, что закон вступает в силу завтра, а хозяйствующие субъекты, независимо от их воли, фактически не в состоянии выполнить его требование.