Քննարկվել են հողային բարեփոխումներին վերաբերող հարցեր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են հողային բարեփոխումներին վերաբերող հարցեր:
Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել գյուղատնտեսական նշանակություն ունեցող չօգտագործվող հողատարածքների կրճատմանը, հողատարածքների բաշխվածությանը, ոռոգելի տարածքների ընդլայնմանը, հողատարածքների չօգտագործման հիմնական պատճառներին, մինչ այժմ հողային բարեփոխումների շրջանակում կատարված որոշ աշխատանքներին: Քննարկվել են հողերի խոշորացմանը և հողային շուկայի զարգացման նպատակով փորձնական ծրագրի իրականացմանը, հողերի մշակության և կոնսոլիդացման համար առաջարկվող տնտեսական մեխանիզմների մշակմանն ու կիրառմանը վերաբերող հարցեր:
Կարևորվել է ոռոգման ջրով ապահովված, սակայն չմշակվող հողատարածքների գույքագրումը, հողատարածքների մշակման արդյունավետության բարձրացմանը միտված միջոցառումների իրականացումը:
Վերը նշված հարցերի շուրջ տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակություն, շահագրգիռ գերատեսչությունների ղեկավարների կողմից ներկայացվել են տարբեր առաջարկություններ և դիտարկումներ:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է հողային բարեփոխումների իրականացումն ու գյուղացիական տնտեսությունների եկամտաբերության բարձրացումը, այդ թվում՝ մշակվող հողատարածքների խոշորացման արդյունքում: Կառավարության ղեկավարը պատասխանատուներին հանձնարարել է ձևավորել համապատասխան աշխատանքային խումբ, որը կմշակի գործողությունների ճանապարհային քարտեզ: Վարչապետն անհրաժեշտ է համարել նաև պիլոտային ծրագրի իրականացումը, ինչը կնպաստի խնդիրների վերհանմանն ու հետագայում բարեփոխումներն արդյունավետ իրականացնելուն:

Обсуждены вопросы, связанные с земельной реформой
Состоялось совещание под председательством премьер-министра Никола Пашиняна, в ходе которого были обсуждены вопросы, связанные с земельными реформами.
В частности, речь шла о сокращении неиспользуемых земельных участков сельскохозяйственного назначения, распределении земельных участков, расширении орошаемых площадей, основных причинах неиспользования земельных участков, а также некоторых работах, проводимых до сих пор в рамках земельных реформ. Были обсуждены вопросы, связанные с укрупнением земель, реализацией пилотной программы развития рынка земли, разработкой и применением предлагаемых экономических механизмов обработки и консолидации земель.
Проведена инвентаризация орошаемых, но не обрабатываемых земель, приняты меры по повышению эффективности обработки земель.
По вышеуказанным вопросам состоялся обмен мнениями, были внесены различные предложения и замечания со стороны руководителей заинтересованных ведомств.
Премьер-министру Пашиняну отметил важность проведения земельных реформ и повышения рентабельности фермерских хозяйств, в том числе за счет укрупнения обрабатываемых земель. Премьер-министр поручил чиновникам сформировать соответствующую рабочую группу, которая разработает дорожную карту действий. Премьер-министр посчитал необходимым реализовать пилотную программу, которая поможет выявить проблемы и в дальнейшем проводить реформы