Հայաստանն ու Իսրայելը առողջապահական ոլորտում պայմանավորվածություններ ձեռք կբերեն
Ներկայացանելով Հայաստանի առողջապահական համակարգի ընդհանուր իրավիճակը` Անահիտ Ավանեսյանն առանձնացրել է ոլորտում հայ-իսրայելական շփումներն ակտիվացնելու մի շարք ուղղություններ` առողջապահության համակարգի լավագույն մոդելի ստեղծման ուղղությամբ փորձի փոխանակում, սրտանոթային հիվանդությունների, քաղցկեղի և ոչ վարակիչ այլ հիվանդությունների կանխարգելման և հսկողության արդյունավետության բարձրացում` մասնագետների կարողութունների բարձրացմամբ, դեղարտադրություն արտակարգ իրավիճակների ժամանակ արագ արձագանքման բժշկական թիմերի փորձի փոխանակում
Դեսպան Յոել Լիոնը ողջունել է հայ-իսրայելական գործակցությունն ակտիվացնելու ջանքերը, հանդես եկել առաջարկներով:
Մասնավորապես, քննարկվել են MASHAV իսրայելական միջազգային համագործակցության գործակալության հետ փոխգործակցությամբ հայ մասնագետների համար դասընթացներ կազմակերպելու և փորձի փոխանակման հնարավորությունը:
Դեսպանը նշել է, որ սեպտեմբերին ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանային կոմիտեի 72-րդ նստաշրջանի առիթով Իսրայելի Պետություն այցի շրջանակներում Անահիտ Ավանեսյանն անձամբ հնարավորություն կունենա ծանոթանալ իսրայելական առողջապահական համակարգի առանձնահատկություններին` միաժամանակ ձեռք բերելով որոշակի պայմանավորվածություններ:
Բժշկագիտության բնագավառում Իսրայելի հարուստ փորձը և Հայաստանի առողջապահական համակարգում մեկնարկած բարեփոխումները պոտենցիալ են` Հայաստանի և Իսրայելի միջև փոխգործակցությունն ընդլայնելու համար:

Армения и Израиль достигнут договоренностей в сфере здравоохранения
Представляя общее состояние системы здравоохранения Армении, Анаит Аванесян выделила ряд направлений активизации армяно-израильских контактов и обмена опытом в создании наилучшей модели системы здравоохранения , а также обмене опытом бригад скорой медицинской помощи
Посол Йоэль Лион приветствовал усилия по активизации армяно-израильского сотрудничества и выступил с предложениями.
В частности, обсуждалась возможность организации тренингов для армянских специалистов в обмен на опыт в сотрудничестве с Израильским агентством международного сотрудничества MASHAV.
Посол отметил, что Анаит Аванесян будет иметь возможность лично ознакомиться с особенностями израильской системы здравоохранения в рамках своего визита в Государство Израиль по случаю 72-й сессии Европейского регионального комитета ВОЗ в сентябре этого года .
Богатый опыт Израиля в области медицины и реформы, начатые в системе здравоохранения Армении, могут расширить сотрудничество между Арменией и Израилем.