Ժամկետային զինծառայողներն աստիճանաբար կազատվեն մարտական հերթափոխերում ընդգրկվելուց
է ԶՈՒ գլխավոր շտաբի անձնակազմի կառավարման գլխավոր վարչության պետի տեղակալ, գնդապետ Սահակ Սահակյանն այսօր տեղեկացրել է, որ ժամկետային զինծառայողներն աստիճանաբար կազատվեն մարտական հերթափոխերում ընդգրկվելուց, նրանց կփոխարինեն պայմանագրայինները։
Լրագրողների հետ զրույցում նա մանրամասնել է, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարի, ԶՈՒ ԳՇ նպատակներից մեկը դա է, որ ժամկետային զինծառայողներին որքան հնարավոր է առաջնագծից հանենք։ Ժամկետային զինծառայողները զբաղվելու են միայն պատրաստությամբ։ Անհրաժեշտջության դեպքում` կկիրառվեն ըտ նշանակության։
Այս տարվա ամառային զորակոչից սկսված ՀՀ ԶՈՒ–ում նոր կարգ է սահմանվել. Բոլոր նորակոչիկները ծառայության են անցնելու հրաձգային–ուսումնական գումարտակներում, որտեղ մնալու են շուրջ 5 ամիս` մինչև ուսումնական փուլի ավարտը։

Призывников постепенно освободят от дежурства на передовой
Замначальника мобилизационно-организационного управления Генштаба ВС полковник Саак Саакян сообщил сегодня, что призывники будут постепенно освобождаться от включения на боевые дежурства, их заменят контрактники.
В беседе с журналистами он уточнил, что одной из задач министра обороны РА, Генерального штаба Вооруженных Сил является максимальное удаление призывников с передовой. Призывники будут заниматься только обучением. При необходимости они будут использованы для специальных целей.
С этого летнего призыва в Вооруженных Силах РА установлен новый порядок. Все новобранцы будут служить в учебно-стрелковых батальонах, где пробудут около 5 месяцев до окончания этапа подготовки.