ԱԱԾ-ն բացահայտել է պետական դավաճանության ևս մեկ դեպք (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության ռազմական հակահետախուզության դեպարտամենտի կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական արդյունավետ միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ քաղաքացին, հանդիսանալով զինծառայող, ծառայության բերումով տիրապետել է ուսումնական կենտրոն հանդիսացող N զորամասի հրամանատարական կազմի, սպառազինության, ռազմական տեխնիկայի և զինծառայողների թվաքանակի, ինչպես նաև ՀՀ ՊՆ որոշ ստորաբաժանումների տեղակայման վայրերի վերաբերյալ:
Նկարագրված պայմաններում վերջինս «ok.ru» սոցիալական ցանցի միջոցով ծանոթանալով օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցչի հետ, հավաքագրվել է նրա կողմից, որից հետո 2.000.000 ՀՀ դրամ վարձատրություն ստանալու խոստման դիմաց նկարելու և «Վոթսափ» հավելվածով ուղարկելու, ինչպես նաև նույն հավելվածով պարբերաբար տեսազանգեր կատարելու ու հաղորդագրություններ ուղարկելու միջոցով հավաքել և օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցչին է փոխանցել իրենց զորամասի շենքերի և շինությունների, սպառազինության, ռազմական զրահատեխնիկաների, մարտական ու տրանսպորտային մեքենաների քանակի և տեսակների, ուսումնական կենտրոնում զորավարժություններ իրականացնող հետախուզական և այլ ստորաբաժանումների քանակի ու սպառազինության, անցկացվող պարապմունքների նպատակների վերաբերյալ տվյալներ, լուսանկարներ:
Պետական դավաճանության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ՀՀ քաղաքացին ձերբակալվել է և տվել խոստովանական ցուցմունք, որից հետո քրեական գործով հավաքված բավարար ապացույցների համակցությամբ վերջինս ներգրավվել է որպես մեղադրյալ, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:
Կրկին հորդորում ենք բնակչությանը՝ հատկապես զինծառայողներին, զերծ մնալ սոցիալական ցանցերով կամ այլ եղանակով կասկածելի անձանց հետ ծանոթություններ հաստատելուց, առավել ևս՝ նրանց հետ ՀՀ անվտանգությանն ու պաշտպանությանը վերաբերող հարցեր քննարկելուց և տեղեկություններ փոխանցելուց:
Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված իրավակարգավորումներով պետական դավաճանություն կատարելու համար նախատեսված է ընդհուպ ցմահ ազատազրկում։ Ծառայությունը կոչ է անում զերծ մնալ երկրի արտաքին և ներքին անվտանգությունը, այլ անձանց կյանքն ու առողջությունը վտանգող նման պարսավելի և հանրության համար խիստ վտանգավոր հակաօրինական արարքներ կատարելուց:

СНБ РА раскрыла очередной случай государственной измены
В результате оперативно-розыскных мероприятий, проведенных Управлением военной контрразведки СНБ РА установлено, что гражданин Республики Армения, являясь военнослужащим, по роду службы владел информацией о командном составе,  вооружении, боевой технике и численности военнослужащих воинской части N, являющейся учебным центром, а также о дислокации некоторых подразделений МО РА.
В описанных условиях последний познакомился с представителем иностранных спецслужб через социальную сеть «Одноклассники», был им завербован, после чего, взамен на обещание оплаты в размере 2 млн.драмов, через мессенджер предоставил представителю иностранных спецслужб информацию и фотографии о зданиях, вооружении, военной бронетехнике, количестве и типах боевых и транспортных машин, численности и вооружении разведывательных и других подразделений, проводящих учения, и целях учений.
В рамках уголовного дела, возбужденного в Следственном управлении СНБ РА по делу о государственной измене, гражданин РА был арестован и дал признательные показания, после чего последний был привлечен в качестве обвиняемого по уголовному делу, и заключен под стражу.
Еще раз призываем население, особенно военнослужащих, воздерживаться от знакомства с подозрительными лицами через социальные сети или иными способами, особенно от обсуждения с ними вопросов, связанных с безопасностью и обороной Республики Армения.
В то же время сообщаем, что согласно правовым нормам, предусмотренным Уголовным кодексом РА, совершение государственной измены наказывается вплоть до пожизненного лишения свободы. Служба призывает воздерживаться от совершения противоправных действий, крайне опасных для общества, создающих угрозу внешней и внутренней безопасности страны, а также жизни и здоровью других людей