Զորամասի հրամանատարին մեղադրանք է առաջադրվել բենզինի և դիզելային վառելիքի կտրոնների հափշտակության համար
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական գործի նախաքննությամբ բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Ս. Ե.-ն, 2016 թվականի սեպտեմբերի 8-ից զբաղեցնելով ՀՀ պաշտպանության նախարարության համապատասխան զորամասի հրամանատարի պաշտոնը, յուրացման եղանակով հափշտակել է նույն զորամասին հատկացված ընդհանուր շուրջ 2,5 մլն ՀՀ դրամի ավտոբենզինի և դիզելային վառելանյութի կտրոններ:
Մասնավորապես, նախաքննությամբ պարզվել է, որ Ս. Ե.-ն, ի պաշտոնե պարտավոր լինելով միջոցներ ձեռնարկել իրեն վստահված գույքի պահպանության և ճիշտ օգտագործման համար, փոխարենը` պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, 2021 թվականի հունվարից մինչև 2022 թվականի հունվարն ընկած ժամանակահատվածում, առանց փաստաթղթավորման, զորամասի գույքային ֆոնդից ապօրինաբար դուրս  է բերել և յուրացրել փաստացի իրեն վստահված 1.440.285 ՀՀ դրամ արժողությամբ 4515 լիտր ավտոբենզինի և 1.001.700 ՀՀ դրամ արժողությամբ 3710 լիտր դիզելային վառելանյութի կտրոններ: Յուրացրած կտրոնների մի մասը Ս. Ե.-ն օգտագործել է անձնական կարիքների համար, իսկ մի մասն էլ վաճառել է այլ անձանց՝ այդ կերպ պետությանը պատճառելով ընդհանուր 2.441.985 ՀՀ դրամի գույքային վնաս։
Ս. Ե.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին: Վերջինս առաջադրված մեղադրանքում իրեն լիովին մեղավոր է ճանաչել, տվել խոստովանական ցուցմունքներ և ամբողջությամբ վերականգնել է պատճառված վնասը:
Քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է: Գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկողություն իրականացնող դատախազին` այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

Командира воинской части обвинили в краже талонов на бензин и дизтопливо
В ходе предварительного расследования уголовного дела, расследуемого Антикоррупционным комитетом РА, получены достаточные доказательства того, что С. Е., занимая с 8 сентября 2016 года должность командира соответствующей воинской части МО РА, присвоил талоны на общую сумму около 2,5 млн драмов, выделенных той же воинской части на бензин и дизельное топливо.
В частности, на предварительном следствии установлено, что С. Е., будучи официально обязанным принимать меры по охране и целевому использованию вверенного ему имущества, вместо этого в период с января 2021 года по январь 2022 года, без документов, незаконно вывел из фонда имущества воинской части и фактически присвоил себе по доверенности 4515 литров бензина на сумму 1 440 285 драмов и 3 710 литров дизельного топлива на сумму 1 001 700 драмов. Некоторые из незаконно присвоенных купонов С.Е. использовал для личных нужд, а часть продал другим лицам, чем причинил государству общий имущественный ущерб в размере 2 441 985 драмов.
С.Е.. было предъявлено обвинение по части 2 статьи 179, пунктам 1 и 3 Уголовного кодекса РА. В качестве меры пресечения против него была выбрана подписка о невыезде. Последний признал себя виновным по предъявленным обвинениям, дал признательные показания и полностью возместил причиненный ущерб.
Предварительное следствие по уголовному делу завершено. Дело направлено с обвинительным заключением надзирающему прокурору с ходатайством об утверждении его и направлении в суд.