Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանի գլխավորած պատվիրակությունը հունիսի 23-25-ը Բրյուսելում մասնակցում է Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության խորհրդի տարեկան 139-րդ և 140-րդ նստաշրջաններին: Քննարկվել են ՀՄԿ կոմիտեների, ենթակոմիտեների, հանձնաժողովների տարեկան հաշվետվությունները: Անդրադարձ է եղել նաև գալիք տարվա ռազմավարական ծրագրերին և առաջնահերթություններին։
Նստաշրջանների շրջանակներում Ռուստամ Բադասյանը հանդիպել է ՀՄԿ գլխավոր քարտուղար Կունիո Միկուրիայի հետ, որի ընթացքում քննարկել է համագործակցության հեռանկարները, իրականացված աշխատանքների արդյունքները, ինչպես նաև մաքսային ոլորտի մի շարք հարցեր: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել ՀՀ մաքսային ծառայությանը՝ ՀՄԿ կողմից տրամադրվելիք տեխնիկական աջակցությանը:
Կողմերը դիտարկել են նաև ՀՄԿ կոմիտեներում և հանձնաժողովներում ՀՀ մաքսային ծառայության ներկայացվածության հարցը: Նշենք, որ 2018-2022 թվականներին ՀՀ մաքսային ծառայությունը հանդիսանում է ՀՄԿ աուդիտի կոմիտեի անդամ։ Քննարկվել են նաև 2023թ. Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության Քաղաքականության հանձնաժողովին կամ Ֆինանսական կոմիտեին Հայաստանի անդամակցելու հնարավորության վերաբերյալ հարցեր:
Քննարկումներին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ՀՄԿ շնագիտական գլոբալ 6-րդ ֆորումը 2023 թվականին անցկացնել Հայաստանում: Ի դեպ, հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև ՀՀ ՊԵԿ շնագիտական կենտրոնին՝ ՀՄԿ տարածաշրջային շնագիտական կենտրոնի կարգավիճակ շնորհելու հարցին:
Հանդիպմանը դիտարկվել են նաև ՀՄԿ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կոնֆերանսը 2023 կամ 2024 թվականին ՀՀ-ում կազմակերպելու, ինչպես նաև ԵՄ-ում և ՀՄԿ-ում ՀՀ մաքսային կցորդի՝ ՀՄԿ քարտուղարությունում աշխատանքների կանոնակարգման հարցեր և այլն։ Ռուստամ Բադասյանը և Կունիո Միկուրիան ընդգծել են, որ հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունքում ՀՄԿ և ՊԵԿ համագործակցությունը կտեղափոխվի որակապես նոր հարթություն:

Председатель Комитета государственных доходов и Генеральный секретарь ВТО обсудили перспективы сотрудничества
Делегация во главе с председателем Комитета государственных доходов Рустамом Бадасяном 23-25 ​​июня принимает участие в 139-140-й ежегодных сессиях Совета Всемирной таможенной организации в Брюсселе. Обсуждены годовые отчеты комитетов, подкомитетов и комиссий ВТО. Были упомянуты стратегические планы и приоритеты на предстоящий год.
В рамках сессий Рустам Бадасян встретился с генеральным секретарем ВТО Кунио Микурия, в ходе которого обсудил перспективы сотрудничества, результаты проделанной работы, а также ряд вопросов в таможенной сфере. В частности, упоминалось о технической помощи, оказываемой ВТО Таможенной службе РА.
Стороны также рассмотрели вопрос представительства Таможенной службы РА в комитетах и ​​комиссиях ВТО. Следует отметить, что с 2018 года Таможенная служба РА является членом Ревизионной комиссии ВТО. Также были обсуждены вопросы о вступлении Армении в Комитет по политике и Финансовый комитет Всемирной таможенной организации.
На встрече также обсуждались вопросы организации конференции информационных технологий ВТО в Армении в 2023 или 2024 г., а также вопросы регулирования работы таможенного атташе РА в ЕС, секретариата ВТО и др. Рустам Бадасян и Кунио Микурия подчеркнули, что в результате договоренностей, достигнутых в ходе встречи, сотрудничество между КГД и ВТО будет переведено на качественно новый уровень