Օգոստոսի 1-ից մինչև հոկտեմբերի 30-ը Հայաստանում կանցկացվեն եռամսյա պահեստազորային հավաքներ
2022 թվականի օգոստոսի 1-ից մինչև հոկտեմբերի 30-ը Հայաստանում կանցկացվեն եռամսյա պահեստազորային հավաքներ։ Գործադիրի համապատասխան որոշումն ընդունվեց առանց զեկուցման ու քննարկման։
Երեք ամիս ժամկետով անցկացվելիք հավաքներին կմասնակցեն պահեստազորի առաջին խմբի առաջին և երկրորդ կարգերում հաշվառված շարքային, ենթասպայական և սպայական կազմերի պահեստազորայինները։ Ըստ այդմ՝ հավաքներին կներգրավվեն մինչև 1444 քաղաքացի, որոնցից 1249-ը՝ շարքային և կրտսեր ենթասպայական կազմերից, 65-ը ավագ ենթասպայական կազմից, 130-ը սպայական կազմից՝ համազորային, մոտոհրաձգային, կապի, հետախուզական, ինժեներական, հրթիռահրետանային մասնագիտություններով:
Եռամսյա հավաքների անցկացման նպատակով ռազմատրանսպորտային պարտականություններ ունեցող մարմիններից կներգրավվեն մինչև 134 միավոր տրանսպորտային միջոց։
Որոշման հիմնավորման մեջ նշված է, որ նախագծի ընդունումը պայմանավորված է Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի մարտական հերթապահությունն ուժեղացնելու Հայաստանի Հանրապետության զորահավաքային մարդկային ռեսուրսները և տրանսպորտային միջոցները վարժական հավաքների և մարտական հերթապահության ընդգրկելու անհրաժեշտությամբ։

С 1 августа по 30 октября в Армении пройдут трехмесячные сборы резервистов
В Армении пройдут очередные трехмесячные учебные сборы резервистов. Соответствующее решение исполнительной власти было принято без доклада и обсуждения. Согласно проекту решения правительства, целью проведения сборов является совершенствование военных навыков резервистов, их профессиональная переподготовка, а также участие в боевом дежурстве.
Сборы пройдут с 1 августа по 30 октября текущего года. В них примут участие рядовые, прапорщики и офицеры запаса, состоящие на учете в первой и второй категории резерва. В учебных сборах будут задействованы до 1444 резервистов, имеющих специальности мотострелков, связистов, разведчиков, артиллеристов и др.
Для обеспечения мероприятия будут привлечены 134 единицы транспортных средств, которые должны быть предоставлены организациями, имеющими военно-транспортные обязательства.
В обосновании решения отмечается, что принятие проекта обусловлено необходимостью усиления боевого дежурства Вооруженных Сил Республики Армения, мобилизационных людских ресурсов Республики Армения