Գյուղացիները ահազանգում են ծիրանի բերքի իրացման խոչընդոտների մասին։ Պատճառը Վերին Լարսի անցակետի խցանումներն են, ինչի հետևանքով ծիրանը, մնալով բեռնատարներում, փչանում է:
Հիշեցնենք, որ Լարսում ստեղծված խնդրին օրերս անդրադարձավ ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը՝ հայտնելով, որ Լարսում գործող մաքսակետի մոտ ևս մեկը կտեղադրվի, արդյունքում հնարավոր կլինի օրական 170-200 մեքենա սպասարկել։ ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարությունն էլ առաջարկել էր բեռները տեղափոխել լաստանավով։
Radar Armenia-ի հետ զրույցում ՀՀ Արարատի մարզպետարանի գյուղատնտեսության վարչության պետ Հայկազ Տերտերյանը նշեց՝ ծիրանը հիմնականում արտահանվում է, մթերումով քիչ են զբաղվում։
ՀՀ Արմավիրի մարզպետարանի գյուղատնտեսության վարչության պետ Արթուր Այվազյանն էլ տեղեկացրեց, որ Արմավիրում ծիրանի արտահանում դեռ չի սկսվել. «Արտահանման խնդիրները կապված են Լարսի անցակետի հետ։ Եթե այդ խնդիրները չլուծվեն, բնականաբար, շատ վատ կլինի»։

Проблема с продажей абрикосов из-за пробок на КПП Верхний Ларс
Жители села предупреждают о препятствиях на пути реализации урожая абрикосов. Причина – пробки на КПП Верхний Ларс, в результате чего абрикос остается в грузовиках и портится.
Напомним, что министр территориального управления инфраструктуры РА Гнел Саносян недавно упомянул о проблеме, созданной в Ларсе, заявив , что  будет установлен дополнительный КПП возле таможенного пункта в Ларсе, в результате чего можно будет обслуживать 170- 200 автомобилей в день. Министерство экономики РА предложило перевезти груз паромом.
В беседе с Radar Armenia начальник управления сельского хозяйства Араратской областной администрации Айказ Тертерян отметил, что абрикосы в основном экспортируются, заготовкой почти не занимаются.
Заведующий отделом сельского хозяйства Армавирской областной администрации Артур Айвазян также сообщил, что экспорт абрикосов в Армавире пока не начался. «Вопросы экспорта связаны с КПП «Ларс». «Если эти проблемы не будут решены, конечно, будет очень плохо».