«Ռեստարտ» նախաձեռնության վեց անդամներ Դավիթ Պետրոսյանը, Դավիթ Սիմոնյանը, Գարիկ Միսկարյանը, Արամայիս Պետրոսյանը, Հրաչյա Խլղաթյանը և Յուրի Ավագյանը քիչ առաջ արդարացվեցին։ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Դավիթ Հարությունյանի նախագահությամբ, հրապարակեց տղաների վերաբերյալ գործով դատավճիռը։
Դատարանը ճանաչեց և հռչակեց ամբաստանյալների անմեղությունը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-131-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով առաջադրված մեղադրանքում։ Խոսքը վերաբերում է մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ առևանգման փորձ կատարելուն։
Տղաներն արդարացվեցին ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով՝ հանցակազմի բացակայության հիմքով։ Նրանց նկատմամբ ընտրված երկրից չհեռանալու մասին ստորագրություն խափանման միջոցը կվերացվի։
Հիշեցնենք՝ մեղադրող դատախազ Սևակ Պողոսյանը միջնորդել էր տղաներին դատապարտել 4 տարվա ազատազրկման, սակայն պատիժը պայմանականորեն չկիրառել՝ սահմանելով փորձաշրջան:
Գործով տուժող Նարեկ Մալյանի շահերի ներկայացուցիչ, փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը միացել էր դատախազի հիմնավորումներին՝ բացառությամբ պատիժը պայմանականորեն չկիրառելուն։ Պաշտպաններ Ինեսսա Պետրոսյանը և Կարեն Մեժլումյանը, սակայն, դատարանում պնդել էին՝ առաջադրված մեղադրանքում իրենց պաշտպանյալները պետք է արդարացվեն։
Հիշեցնենք, որ այս քրեական գործը հարուցվել էր 2019 թ․ մարտի 4-ին Երևանի Ամիրյան փողոցում տեղի ունեցած միջադեպի առիթով։ «Ռեստարտ»-ի անդամները փորձել էին աղբարկղը նետել Նարեկ Մալյանին, ինչը կանխվել էր տեղում ծառայություն իրականացնող ոստիկանների կողմից։

Суд оправдал участников инициативы «Рестарт»
Недавно были оправданы шестеро участников инициативы «Рестарт» Давид Петросян, Давид Симонян, Гарик Мискарян, Арамаис Петросян, Грачья Хлгатян и Юрий Авагян. Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Давида Арутюняна огласил приговор по делу молодых людей.
Суд признал невиновность подсудимых по обвинению, выдвинутому по статье 34-131 ч. 2 п. 1 УК РА. Речь идёт о попытке похищения человека группой лиц по предварительному сговору.
Молодые люди были оправданы по статье 35, часть 1, пункт 2 Уголовно-процессуального кодекса РА за отсутствием состава преступления. Назначенная ранее мера пресечения подписка о невыезде будет снята.
Напомним, прокурор-обвинитель Севак Погосян требовал 4 годам лишения свободы, но условно, с установлением испытательного срока.
Адвокат Тигран Атанесян, представляющий интересы потерпевшего Нарека Маляна по делу, присоединился к доводам прокурора, за исключением того, чтобы приговор не применялся условно. Адвокаты со стороны защиты Инесса Петросян и Карен Межлумян, однако, настаивали в суде на том, чтобы их подсудимые были оправданы.
Напомним, данное уголовное дело было возбуждено в 2019 году по поводу инцидента, произошедшего 4 марта на улице Амиряна в Ереване. Члены «Рестарта» попытались выбросить Нарека Маляна в мусорный контейнер, чему помешали дежурившие на месте полицейские.