ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականն այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր
ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական տիկին Քերին Դոնֆրիդի գլխավորած պատվիրակությունը հունիսի 18-ին այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր՝ ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանի և ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսիի ուղեկցությամբ:
Հյուրերին դիմավորել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի գիտական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Էդիտա Գզոյանը: Նա նախ հյուրերին ներկայացրել է Ծիծեռնակաբերդի տարածքում տեղադրված երեք խաչքարերի պատմությունը, որոնք նվիրված են անցյալ դարավերջին Ադրբեջանի տարածքում հայ բնակչության նկատմամբ իրականացված էթնիկ զտումների ընթացքում զոհված հայերի հիշատակին:
Էդիտա Գզոյանն անդրադարձել է նաև Արցախի հիմնահարցի պատմաիրավական ասպեկտներին, ներկայացրել է Ադրբեջանի հակահայկական գործողություններն ու քարոզչությունը: Էդիտա Գզոյանը հյուրերին ծանոթացրել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի ստեղծման պատմությունը:
Տիկին Քերին Դոնֆրիդը ծաղկեպսակ է դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, որից հետո ԱՄՆ-ից ժամանած պատվիրակության անդամները ծաղիկներ են դրել անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգել են Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը:

Помощник госсекретаря США посетила Мемориал памяти жертв Геноцида армян
Делегация во главе с помощником госсекретаря США по делам Европы и Евразии Карен Донфрид 18 июня посетила Мемориал памяти жертв Геноцида армян в сопровождении заместителя министра иностранных дел Паруйра Ованнисяна и посла США в Армении Линн Трейси.
Гостей приветствовала заместитель директора по научной работе Музея-института Геноцида армян Эдита Гзоян. Она представила гостям рассказ о трех хачкарах, установленных в районе Цицернакаберда, которые посвящены памяти армян, погибших во время этнической чистки армянского населения в Азербайджане в конце прошлого века.
Эдита Гзоян коснулась также историко-правовых аспектов арцахского вопроса, представила антиармянские действия и пропаганду Азербайджана. Эдита Гзоян познакомила гостей с историей создания Мемориала Геноцида армян.
Госпожа Карен Донфрид возложила венок к мемориалу жертв Геноцида армян, после чего члены делегации США возложили цветы к вечному огню и почтили минутой молчания память невинных жертв Геноцида армян.