Առողջ բնակչությունը երկրի անվտանգության, կայունության և բարեկեցության հիմնաքարն է
ՀՀ Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը մասնակցել է «ԱՊՐԻ 2022» համաժողովի շրջանակներում «հանրային առողջություն և բարեկեցություն» թեմայով ճեպազրույցին: Բանախոսել է նաև Կոլումբիայի համալսարանի հանրային առողջապահության մասնագետ Կիմ Հեքիմյանը:
Ճեպազրույցում քննարկվել են`
հանրային առողջության պահպանման առաջնահերթությունները` որպես կենսական ազգային, անվտանգային շահը,
կանխարգելելի պատճառներից բնակչության մահացության ցուցանիշի նվազեցման հնարավորությունները,
համընդհանուր առողջապահական ծածկույթի ձևավորումը,
քաղաքացու համար բարձրորակ առողջապահական ծառայությունների ապահովումը:
Խոսելով հանրային առողջապահության վերջին մարտահրավերների` COVID-19-ի և պատերազմի մասին, նախարարը մատնանշել է Սփյուռքի հայրենակիցների հսկայական օգնությունը. «Սփյուռքը Հայաստանի առողջապահության ոլորտում անասելի մեծ ներդրում ունի, սակայն համագործակցությունը ոչ թե կարճաժամկետ հումանիտար օգնության, այլև ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացմանը պետք է ուղղվի»,- ասել է Անահիտ Ավանեսյանը:
Քննարկմանն առանձնացվել են Հայաստանի հանրային առողջապահական առաջնահերթությունները` առողջության համապարփակ ապահովագրության ներդրում, ԱԱՊ օղակի բարեփոխումների, առողջ ապրելակերպի խթանում, ծխախոտի վերահսկում, պատվաստումային գործընթաց:
Անահիտ Ավանեսյանն ընդգծել է, որ հանրային առողջապահության ոլորտում անելիքերը շատ են, սակայն ցանկալի արդյունքի հասնելու ճանապարհը համբերությունն ու հաստատակամությունն է:

Министр здравоохранения РА Анаит Аванесян приняла участие в брифинге на тему «Общественное здоровье и благосостояние» в рамках конференции «APRI 2022». На конференции также выступила специалист по общественному здравоохранению Колумбийского университета Ким Хекимян.
На брифинге обсуждались:
Приоритеты общественного здравоохранения как жизненно важные интересы национальной безопасности;
Возможности снижения смертности населения от предотвратимых причин;
Развитие всеобщего охвата услугами здравоохранения
Оказание качественных медицинских услуг населению.
Говоря о последних вызовах общественного здравоохранения, войне с COVID-19, министр отметил огромную помощь соотечественников из диаспоры. «Диаспора вносит неоценимый вклад в сферу здравоохранения Армении, но сотрудничество должно быть направлено не на краткосрочную гуманитарную помощь, а на наращивание институционального потенциала», - сказала Анаит Аванесян.
В ходе обсуждения были отмечены приоритеты общественного здравоохранения Армении: внедрение комплексного медицинского страхования, пропаганда здорового образа жизни, борьба против табака, процесс вакцинации.
Анаит Аванесян подчеркнула, что в сфере общественного здравоохранения предстоит многое сделать, но путь к достижению желаемого результата – терпение и настойчивость.