Սանկտ Պետերբուրգում անցկացվող 25-րդ հոբելյանական միջազգային տնտեսական համաժողովին մասնակցելու նպատակով Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվող ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն այսօր հանդիպել է ՌԴ գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովին։ Այս մասին հաղորդում է ՀՀ Գլխավոր դատախազությունը։
«ՀՀ գլխավոր դատախազը հաջողություն է մաղթել համաժողովի աշխատանքներին՝ նշելով, որ այն խոշոր և արդեն կայցած հարթակ է քննարկելու ժամանակակից գլոբալ մարտահրավերների համատեքստում երկրների միջև տնտեսական հարաբերությունների զարգացման, ինչպես նաև միջազգային և ազգային մակարդակներում գործարարությունը հանցավոր ոտնձգություններից պաշտպանելու ունիվերսալ կառուցակարգերի կատարելագործման հնարավորությունները: Այս առումով Արթուր Դավթյանը շեշտել է, որ վերջին շրջանում արձանագրվել է ՌԴ բազմաթիվ քաղաքացիների, գործարարների ներհոսք Հայաստան և ՀՀ դատախազությունն իր ուշադրության առանցքում է պահում վերջիններիս անվտանգության, իրավունքների, գործարար շահերի պաշտպանության խնդիրները՝ այդ նպատակով կայուն կապ պահպանելով նաև Հայաստանում ՌԴ դեսպանատան հետ: ՌԴ գլխավոր դատախազը բարձր է գնահատել ՀՀ իր գործընկերոջ մասնացկությունը պետերբուրգյան տնտեսական կարևոր ֆորումին:
Իգոր Կրասնովը նաև գոհունակություն է հայտնել երկու երկրների դատախազական կառույցների միջև տարեցտարի ամրապնդվող համագործակցության բարձր մակարդակի առթիվ, շեշտել դրանում ՀՀ գլխավոր դատախազի ունեցած դերը և գործակցությունն առավել խորացնելու պատրաստակամություն հայտնել: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են անդրազգային հանցավորության դեմ պայքարի, իրավական փոխօգնության ոլորտներում գործակցությանը վերաբերող հարցեր: Կողմերն արժևորել են ՀՀ և ՌԴ գլխավոր դատախազությունների միջև ստորագրված բազմավեկտոր համագործակցության ծրագրերի իրականացման արդյունավետ ընթացքը: Երկուստեք արձանագրվել է, որ այդ ծրագրերով նախատեսված համատեղ միջոցառումներն օգնում են դատախազների մասնագիտական կարողությունների զարգացմանը, հանցավորության դեմ պայքարում երկուստեք առաջնային համարվող ուղղություններով փորձի փոխանակմանը: Հանդիպմանը քննարկվել են նախորդ տարվա ընթացքում Հայաստանի, ՌԴ և Ադրբեջանի գլխավոր դատախազների միջև կայացած եռակողմ հանդիպումների ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների պահպանման խնդիրները: Մասնավորապես՝ շեշտվել է հրադադարի հանցավոր խատումների և դրանց հետևանքների համատեղ հետաքննության, միջադեպերի վերաբերալ տեղեկատվության փոխանակման ձևաչափերը ձևական չդարձնելու կարևորությունը: Արթուր Դավթյանն Իգոր Կրասնովին շնորհակալություն է հայտնել հակամարտության կարգավորման հումանիտար խնդիրների լուծման, կողմերի միջև հաղորդակցության ձևաչափ գործարկելու հարցում ցուցաբերած անձնական լուրջ ներդրման համար: Նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է չկատարել հրադադարի հաստատման մասին 2020թ. նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի պահանջները՝ չնայած Ադրբեջանում պահվող բոլոր անձանց և ռազմագերիների անվերապահ վերադարձը տարածաշրջանային խաղաղության, անվտանգ գործակցության առանցքային գործոն է: Արթուր Դավթյանը նշել է, որ անհրաժեշտ է համատեղ ջանքերն ուղղել այս հիմնահարցի շուտափույթ լուծմանը»,- ասված է հաղորդագրությունում։

Артур Давтян встретился с Генеральным прокурором России Игорем Красновым
Генеральный прокурор Армении Артур Давтян, находящийся в России для участия в 25-ом Международном экономическом форуме сегодня, 16 июня, встретился с генеральным прокурором России Игорем Красновым.
Как сообщили в пресс-службе Генпрокуратуры Армении, в ходе встречи обсуждались вопросы выполнения договоренностей, достигнутых в ходе состоявшихся в прошлом году трехсторонних встреч между генпрокурорами Армении, России и Азербайджана. В частности, подтверждена важность недопущения формальности механизмов совместного расследования нарушений режима прекращения огня и их последствий, а также обмена информацией об инцидентах.
Артур Давтян поблагодарил Игоря Краснова за личный вклад в решение связанных с конфликтом гуманитарных вопросов и налаживание коммуникации между сторонами. Он подчеркнул, что Азербайджан продолжает не выполнять п.8 Трехстороннего заявления о прекращении огня от 9 ноября 2020 года, несмотря на то, что безоговорочное возвращение всех военнопленных, удерживаемых в Азербайджане, является ключевым фактором установления мира и сотрудничества в регионе. Артур Давтян отметил, что необходимо приложить совместные усилия для скорейшего решения этого вопроса.
В ходе встречи генпрокурор РА пожелал успеха конференции, отметив, что она станет прекрасно платформой для обсуждения развития экономических отношений между странами в контексте современных глобальных вызовов, а также совершенствования универсальных структур защиты бизнеса от преступных посягательств на международном и национальном уровнях. В связи с этим Давтян подчеркнул, что в последнее время отмечается приток в Армению большого количества российских граждан и бизнесменов, и генпрокуратура уделяет особое внимание вопросам защиты их безопасности, прав и деловых интересов последнего, поддерживая связь с посольством России в Армении.
Генеральный прокурор РФ высоко оценил участие своего армянского коллеги в Петербургском экономическом форуме. Игорь Краснов также выразил удовлетворение высоким уровнем сотрудничества между прокуратурами двух стран, подчеркнув значительный вклад Давтяна в этом вопросе и выразив готовность к углублению сотрудничества.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся сотрудничества в сфере противодействия транснациональной преступности и взаимной правовой помощи. Стороны отметили, что совместная деятельность способствует развитию профессионального потенциала прокуроров и обмену опытом в областях, имеющих важное значение в борьбе с преступностью