Հունիսի 13-ին՝ ժամը 12:30-ի սահմաններում ՀՀ ոստիկանության պարեկային ծառայության 2-րդ գումարտակի 1-ին վաշտի պարեկները Աբովյան փողոցում չթույլատրելի, ոչ երթևեկելի մասում՝ մայթին, նկատել են Honda մակնիշի կայանված ավտոմեքենա: Պարեկները որոշ ժամանակ վարորդին հորդորել են, որպեսզի ավտոմեքենան հեռացնի նշված վայրից, սակայն վարորդն ու ուղևորը ոչ միայն չեն ենթարկվել պարեկների օրինական պահանջին, այլև հրաժարվել են ներկայացնել համապատասխան փաստաթղթեր, ապա սկսել են հարվածներ հասցնել պարեկներին և վնասել պարեկային ծառայության ավտոմեքենայի դուռը: Տեղում որոշվել է նշված անձանց բերման ենթարկել և իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելու և գույքը դիտավորությամբ վնասելու կասկածանքով նշված անձինք բերման են ենթարկվել ոստիկանության կենտրոնական բաժին:
Շամշյանի տեղեկությունների համաձայն՝ նրանք Երևան քաղաքի բնակիչներ են՝ եղբայրներ՝ 22-ամյա Ս. Վանեցյանը և 17-ամյա Դ. Վանեցյանը: Վերջիններս ոստիկանությունից ներկայացվել են Հայաստանի քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների 1-ին քննչական բաժին, որտեղ Ս. Վանեցյանը քննիչի որոշմամբ ձերբակալվել է, իսկ Դ. Վանեցյանը բաց է թողնվել:

Старшего сына Артура Ванецяна арестовали, младшего отпустили
13 июня около 12:30 патрульные 1-го полка 2-го батальона Патрульной службы полиции РА заметили автомобиль марки «Хонда», припаркованный на тротуаре в недопустимой, пешеходной части улицы Абовяна. Патрульные некоторое время призывали водителя убрать автомобиль с указанного места, но водитель и пассажир не только не подчинились законному требованию патрульных, но и отказались предъявить соответствующие документы, после чего начали бить патрульных и наносить ущерб  патрульной машине. На месте было принято решение о задержании указанных лиц по подозрению в «применении насилия в отношении государственного служащего» и умышленном повреждении имущества, указанные лица были доставлены в Центральное управление полиции.
По словам Шамшяна, это жители Еревана, братья, 22-летний С. Ванецян и 17-летний Д. Ванецян. Последние были переданы полицией в 1-й следственный отдел Норк-Марашского административного округа Следственного управления Следственного комитета Армении, где С. Ванецян был арестован по постановлению следователя, а Д. Ванецян был освобожден.