Նախորդ տարվա տնտեսական աճը առավելապես պայմանավորված է եղել ծառայությունների աճով
ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանի կարծիքով 2021 թվականի տնտեսական աճը, որն սկզբնապես ծրագրված էր 3.2 տոկոս, կազմել է 5.7 տոկոս:
ԱԺ-ում 2021թ. պետբյուջեի կատարողականի հաշվետվության քննարկումների ժամանակ Խաչատրյանը հայտարարել է, թե տնտեսության աճն առավելապես պայմանավորված է եղել ծառայությունների աճով. «Աճի կեսն ապահովել են կացության և սննդի ծառայությունները: Արդյունաբերության աճի ազդեցությունը եղել է 0.8 տոկոսային կետ, շինարարության աճինը՝ 0.2 տոկոսային կետ: Գյուղատնտեսության կրճատումը բացասաբար է ազդել տնտեսական աճի վրա, ընդհանուր աճի ցուցանիշը կրճատվել է 0.2 տոկոսային կետով: Ընդ որում՝ անասնաբուծությունն աճել է, սակայն բուսաբուծության կրճատումն ավելի մեծ չափով է ազդել ընդհանուր արդյունքի վրա»:
Նախարարը նաև մանրամասնել է, որ համախառն պահանջարկի ավելացումը զգալիորեն պայմանավորված է եղել սպառման աճով: Ըստ նրա՝ հիմնական միոջոցներում կապիտալ ներդրումներն աճել են 7.7 տոկոսով: Ապրանքների և ծառայությունների արտահանման իրական ծավալներն աճել են 16.5 տոկոսով, իսկ ներմուծումը՝ 10.9 տոկոսով. «Տնտեսական վերականգնման նշված ընթացքին մեծապես նպաստել է համաշխարհային և հատկապես մեր գործընկեր պետությունների տնտեսություններում արձանագրված տնտեսական աճը»։

В прошлом году экономический рост был в основном за счет роста сферы услуг
По словам министра финансов РА Тиграна Хачатряна, экономический рост 2021 года, который изначально планировался на уровне 3,2%, составил 5,7%.
В Национальном собрании в 2021 году в ходе обсуждения отчета об исполнении государственного бюджета Хачатрян заявил, что рост экономики в большей степени обусловлен ростом сферы услуг. «Половину прироста обеспечили услуги проживания и питания. Рост промышленности составил 0,8 процентных пункта, рост строительства - 0,2 процентных пункта. Спад в сельском хозяйстве негативно сказался на экономическом росте, общий темп роста снизился на 0,2 процентных пункта. При этом увеличилось производство продукции животноводства, но большее влияние на общий результат оказало сокращение производства продукции растениеводства».
Министр также уточнил, что увеличение валового спроса во многом было обусловлено ростом потребления. По его словам, капитальные вложения по основным направлениям увеличились на 7,7%. Реальные объемы экспорта товаров и услуг увеличились на 16,5%, а импорта - на 10,9%. «Экономический рост, зарегистрированный в экономиках мира, особенно в экономиках наших стран-партнеров, в значительной степени способствовал упомянутому процессу восстановления экономики».