Կարկտահարություն Լոռիում. արձանագրվում են վնասի հետևանքները
Radar Armenia-ի հետ զրույցում Լոռու մարզպետարանի տեղեկատվության բաժնի պետ Աննա Գասպարյանը փոխանցեց՝ կարկտահարություն է եղել Ստեփանավանի, Տաշիրի և Գուգարքի շրջաններում:
Նրա խոսքով՝ այժմ համայնքային հանձնաժողովներն աշխատում են կարկտահարության հետևանքով վնասներն արձանագրելու ուղղությամբ. «Արդյունքները կներկայացվեն մարզպետարանին։ Շուրջ մեկ շաբաթ այց կկատարվի բնակավայրեր՝ վերստուգելու վնասի չափը»։
Ստացված արդյունքները կներկայացվեն նաև ՀՀ Կառավարությանը։
Նշենք, որ միայն Ուռուտ գյուղում սա վերջին երկու ամսում կարկտահարության հինգերորդ դեպքն է։
Ուռուտի բնակիչներից մեկն իր ֆեյսբուքյան էջում լուսանկարներ էր հրապարակել, որում երևում էին հավկիթի չափի կարկուտի հատիկները, իսկ մեկ այլ ֆեյսբուքյան օգտատեր գրառում էր արել. «Հիմա հաստատ բերք չմնաց, մի քանի օր առաջ էլ կարկուտը մեծ վնաս հասցրեց գյուղին, տների լուսամուտներ էր ջարդել, էլ չասեմ, որ ցանքատարածություններից բան չէր թողել»։

Град в Лори. фиксируются последствия повреждений
В беседе с Radar Armenia начальник отдела информации Лорийской областной администрации Анна Гаспарян сообщила, что в Степанаванском, Таширском и Гугаркском районах прошел град.
По её словам, сейчас общественные комиссии работают над оформлением ущерба, нанесенного градом. «Результаты будут представлены в областную администрацию. «Около недели будут совершаться выезды в населенные пункты для проверки суммы ущерба».
Полученные результаты будут представлены Правительству РА.
Отметим, что это уже пятый случай града за последние два месяца только в селе Урут.
Один из жителей Урута разместил на своей странице в Facebook фотографии, на которых были видны градины размером с яйцо, а другой пользователь Facebook написал: «Сейчас урожая точно не осталось, несколько дней назад град нанес большой ущерб селу, выбил окна в домах, не говоря уже о том, что от посевов ничего не осталось».