Հունիսի 12-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունել է ԱՄՆ Արևելյան հայոց թեմի Բոստոն քաղաքի Սուրբ Սահակ և Սուրբ Մեսրոպ եկեղեցու ուխտավորներին՝ առաջնորդությամբ եկեղեցու հոգևոր հովիվ Արժանապատիվ Տ. Շնորհք քահանա Սուինի։ Այս մասին հայտնում է Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգից:
Իր հայրական օրհնությունը փոխանցելով ուխտավորներին՝ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը կարևորեց աշխարհասփյուռ հայոց թեմերից նման ուխտագնացությունների կազմակերպումը, որոնց միջոցով հայորդիներին հնարավորություն է ընձեռնվում իրենց ուխտը վերանորոգելու և հայ ժողովրդի համար դժվարին այս օրերին գոտեպնդելու Հայաստանում ապրող իրենց հայրենակիցներին:
Հանդիպմանը Նորին Սրբությունն անդրադարձավ նաև արցախյան 44-օրյա պատերազմին ու դրա հետևանքներին՝ վստահություն հայտնելով, որ աշխարհասփյուռ հայությունն իր միասնականության և զորեղ հավատքի շնորհիվ ուժ կգտնի հաղթահարելու առկա մարտահրավերները:

Католикос Всех Армян принял паломников Восточной епархии Армянской Апостольской церкви в США
12 мая Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян Гарегин II в Первопрестольном Святом Эчмиадзине принял паломников церкви Св. Саака и Св. Месропа в Бостоне - Восточной армянской епархии США, под руководством духовного пастыря Церкви преподобного отца Суини. Об этом сообщает информационная система Первопрестольного.
Отец Суини  представил паломников, прибывших в Первопрестольный Святой Эчмиадзин.
«Благословив паломников, Католикос Всех Армян отметил важность таких паломничеств из армянских епархий всего мира, посредством которых армянам предоставляется возможность выполнить святой завет и укрепить дух братьев по вере — проживающих в Армении соотечественников, в эти трудные для армянского народа дни", - говорится в сообщении.
В ходе встречи Его Святейшество коснулся 44-дневной войны в Арцахе и ее последствий, выразив уверенность, что армяне всего мира благодаря своему единству и твердой, неколебимой  вере найдут в себе силы преодолеть существующие вызовы.