Վարչապետն այցելել է Արարատի մարզ, ծանոթացել սուբվենցիոն ծրագրերով իրականացվող աշխատանքների ընթացքին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այց է կատարել Արարատի մարզ: Կառավարության ղեկավարին ուղեկցել են փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանը, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը, Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը, Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Արմեն Ղուլարյանը, Արարատի մարզպետ Սեդրակ Թևոնյանը:
Վարչապետն այցի շրջանակում ծանոթացել է մի քանի համայնքներում սուբվենցիոն ծրագրերով իրականացվող նախագծերի իրականացման ընթացքին:
Նիկոլ Փաշինյանը նախ եղել է Դեղձուտ համայնքում, որտեղ «Փոքրաքանակ երեխաներով համալրված հանրակրթական դպրոցների մոդուլային շենքերի կառուցում» ծրագրով կառուցվում է մոդուլային դպրոց: Վարչապետը շրջայց է կատարել շինհրապարակում՝ ծանոթացել իրականացվող աշխատանքների ընթացքին: Զեկուցվել է, որ կրթօջախը կառուցվում է ՀՀ կրթության և գիտութան, ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունների, ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի, ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի, ինչպես նաև միջազգային և տեղական շահագրգիռ կազմակերպությունների համատեղ մշակած մոդելով: Այն հիմնված է անվտանգության, ներառականության, էներգախնայողության ժամանակակից չափանիշների վրա։ Դպրոցը նախատեսված է 120 աշակերտի համար: Շինաշխատանքները սկսվել են 2020 թվականին, կավարտվեն այս տարի: Ծրագրի արժեքն է 799 միլիոն դրամ:
Վարչապետը զրուցել է դպրոցի ուսուցիչների հետ, ովքեր շնորհակալություն են հայտնել կառավարության ղեկավարին համայնքում ժամանակակից դպրոց հիմնելու ծրագիրն իրականացնելու և աշակերտներին լավագույն պայմաններով ապահովելու համար: Նիկոլ Փաշինյանը հորդորել է նրանց մասնակցել ատեստավորման գործընթացին, բարձրացնել մասնագիտական որակավորումը, ինչի արդյունքում նաև էական կբարձրանա ուսուցիչների աշխատավարձերը:
Նիկոլ Փաշինյանը զրուցել է նաև տեղի բնակիչների հետ, լսել նրանց խնդիրներն ու հորդորել մասնակցել կառավարության կողմից ժամանակակից գյուղատնտեսություն հիմնելու բոլոր, այդ թվում՝ կաթիլային ոռոգման ծրագրին: Ներկաներին տեղեկատվություն է ներկայացրել նաև Էկոնոմիկայի փոխնախարարը:
Վարչապետի հաջորդ կանգառը եղել է Բերդիկ-Այգեստան ավտոճանապարհահատվածում, որտեղ ծանոթացել է իրականացվող վերակառուցման աշխատանքներին: ՀՀ պետական բյուջեի պետական նշանակության ավտոճանապարհների հիմնանորոգման ծրագրի շրջանակներում իրականացվում են ջրահեռացման, ասֆալտապատման աշխատանքներ։ Ընդհանուր աշխատանքները նախատեսվում է ավարտել սույն տարվա նոյեմբերին: Ծրագրի արժեքը կազմում է 360 մլն դրամ:
Այնուհետև վարչապետ Փաշինյանն այցելել է Վերին Դվին համայնք, որտեղ շրջայց է կատարել պետական օժանդակությամբ մասնավոր հատվածի կողմից հիմնված գյուղմթերքի պահպանման սառնարանային տնտեսության տարածքում, ծանոթացել վերջինիս գործունեությանը: Տնտեսությունն ունի մոտ 5000 տոննա տարողություն, որի հիմնմանը կառավարությունն օժանդակել է ագրոպարենային լիզինգային ծրագրի շրջանակում: Ընդհանուր ծրագրի արժեքը կազմել է 400 մլն դրամ, որից 300 մլն դրամը տրամադրվել է պետության կողմից՝ վերը նշված ծրագրով: Վարչապետ Փաշինյանը ողջունել է տնտեսության հիմնումը և ընդգծել, որ կառավարությունը շարունակելու է տարբեր ծրագրերի միջոցով օժանդակել գյուղացիական տնտեսություններին՝ ժամանակակից տնտեսություններ հիմնելու գործում:
Այս համայնքում կառավարության ղեկավարը ծանոթացել է նաև կրկին մասնավորի կողմից հիմնվող ժամանցի կենտրոնի կառուցման աշխատանքներին: Ծրագրի նպատակով արդեն իսկ ներդրվել է 1,2 մլն դոլար: Այն ունենալու է նաև ժամանակակից լողավազան:
Վարչապետի հաջորդ կանգառը եղել է Այգեզարդ համայնքում: Այստեղ Նիկոլ Փաշինյանը ծանոթացել է սուբվենցիոն ծրագրով վերանորոգված համայնքային այգում ստեղծված պայմաններին, որին հարակից տարածքում կառուցվել են նաև ֆուտբոլի, թենիսի և բասկետբոլի ժամանակակից խաղադաշտեր: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմել է 44 մլն դրամ, 65%-ը հատկացրել է համայնքը, 35%-ը՝ կառավարությունը:
Այստեղ վարչապետը ևս զրուցել է տեղի բնակիչների հետ, ծանոթացել նրանց խնդիրներին, պատասխանել մի շարք հարցերի: Նիկոլ Փաշինյանը եղել է նաև համայնքում մասնավոր հատվածի կողմից հիմնված հրաձգարանում, ծանոթացել ստեղծված պայմաններին:
Վարչապետ Փաշինյանը ծանոթացել է նաև Այնթափ-Մխչյան-Արտաշատ-Այգավան հանրապետական նշանակության ավտոճանապարհի հատվածների հիմնանորոգման աշխատանքների ընթացքին: Զեկուցվել է, որ պետական բյուջեի պետական նշանակության ավտոճանապարհների հիմնանորոգման ծրագրի շրջանակում իրականացվում են արհեստական կառուցվածքների, ճանապարհային պաստառի կառուցման աշխատանքներ։ Ընդհանուր աշխատանքները նախատեսվում է ավարտել սույն տարվա նոյեմբերին: Ծրագրի արժեքը կազմում է 1 մլրդ 699 մլն դրամ:
Վարչապետին է ներկայացվել նաև Եղեգնավան-Այգավան ճանապարհի հիմնանորոգման աշխատանքների ընթացքը: Դրանք նախատեսվում է ավարտել սույն տարվա նոյեմբերին: Ծրագրի արժեքը կազմում է 259 մլն դրամ:
Նիկոլ Փաշինյանի վերջին կանգառը եղել է Արարատ քաղաքում, որտեղ վարչապետը ծանոթացել է սուբվենցիոն ծրագրով վերակառուցված զբոսայգում ստեղծված պայմաններին: Ծրագրի արդյունքում սալիկապատվել է այգու ամբողջ տարածքը, վերանորոգվել է շատրվանն ու ամֆիթատրոնը, փոխվել են նստարանները, անցկացվում է ոռոգման ցանց և լուսավորության համակարգ: Այգու բարեկարգման արժեքը կազմել է 100 մլն դրամ է, որից 70%-ը հատկացվել է քաղաքային բյուջեից, 30%-ը` պետական:

Премьер-министр посетил Араратскую область, ознакомился с ходом работ, проводимых в рамках субвенционных программ
Премьер-министр Никол Пашинян с рабочим визитом посетил Араратскую область. Премьер-министра сопровождали вице-премьер Амбарцум Матевосян, министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян, заместитель министра экономики Арман Ходжоян, председатель комитета градостроительства Армен Гуларян, губернатор Арарата Седрак Тевонян.
В рамках визита премьер-министр ознакомился с ходом реализации проектов, реализуемых в ряде общин в рамках субвенционных программ.
Никол Пашинян сначала посетил общину Дехцут, где в рамках программы “Строительство модульных зданий для общеобразовательных школ с малым количеством детей” строится модульная школа. Премьер-министр осмотрел строительную площадку, ознакомился с ходом работ. Было доложено, что школа строится по модели, совместно разработанной министерством образования, науки, культуры и спорта, МЧС, Комитетом градостроительства, ЮНИСЕФ, а также международными и местными заинтересованными организациями. Она основана на современных стандартах безопасности, инклюзивности и энергосбережения. Школа рассчитана на 120 учеников. Строительство началось в 2020 году и будет завершено в этом году. Стоимость программы составляет 799 млн драмов.
Премьер-министр побеседовал с учителями школы, которые поблагодарили главу правительства за реализацию программы по созданию современной школы в общине и обеспечению учащихся лучшими условиями. Никол Пашинян призвал их принять участие в процессе аттестации, повысить свою профессиональную квалификацию, в результате чего значительно возрастет их заработная плата.
Никол Пашинян побеседовал также с местными жителями, выслушал их проблемы и призвал их участвовать во всех программах правительства по созданию современного сельского хозяйства, в том числе в программе капельного орошения. Заместитель министра экономики также предоставил информацию присутствующим.
Следующей остановкой премьер-министра стал участок дороги Бердик-Айгестан, где он ознакомился с работами по ремонту дороги. В рамках программы капитального ремонта дорог государственного значения на средства государственного бюджета Армении осуществляются работы по водоотводу и асфальтированию. Основные работы планируется завершить в ноябре текущего года. Стоимость программы составляет 360 млн драмов.
Затем премьер-министр Пашинян посетил общину Верин Двин, где побывал на территории созданного частным сектором при господдержке холодильного хозяйства сельхозпродукции, ознакомился с деятельностью последнего. Объем холодильного склада составляет около 5000 тонн. Общая стоимость программы составила 400 млн драмов, из которых 300 млн драмов было предоставлено государством в рамках программы агропродовольственного лизинга. Премьер-министр Пашинян приветствовал создание хозяйства, подчеркнув, что правительство продолжит поддерживать сельское хозяйство посредством различных программ по созданию современных фермерских хозяйств.
В этой общине глава правительства также ознакомился со строительством созданного частным сектором развлекательного центра. В проект уже вложено 1,2 млн долларов. Также здесь будет современный бассейн.
Следующей остановкой премьер-министра стала община Айгезард. Здесь Никол Пашинян ознакомился с условиями, созданными в отреставрированном в рамках субвенционной программы общественном парке, рядом с которым построены также современные футбольная, теннисная и баскетбольная площадки. Общая стоимость проекта составила 44 млн драмов, 65% было предоставлено общиной, 35% - правительством.
Здесь премьер-министр тоже побеседовал с местными жителями, ознакомился с их проблемами, ответил на ряд вопросов. Никол Пашинян также посетил открытый частным сектором тир, ознакомился с созданными условиями.
Премьер-министр Пашинян также ознакомился с ходом капитального ремонта участка дороги республиканского значения Айнтап-Мхчян-Арташат-Айгаван. Основные работы планируется завершить в ноябре текущего года. Стоимость программы составляет 1 млрд 699 млн драмов.
Премьер-министру также был представлен ход ремонта дороги Ехегнаван-Айгаван. Работы планируется завершить в ноябре текущего года. Стоимость программы составляет 259 млн драмов.
Последней остановкой Никола Пашиняна стал город Арарат, где премьер-министр ознакомился с условиями, созданными в отремонтированном в рамках субвенционной программы парке. В результате проекта вся территория парка была выложена плиткой, отремонтированы фонтан и амфитеатр, заменены скамейки, установлена оросительная сеть и система освещения. Стоимость благоустройства парка составила 100 млн драмов, из которых 70% было выделено из городского бюджета, 30% - из государственного бюджета.