Հայաստանում սով չի սպասվում
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության պարենային անվտանգության և ագրովերամշակման զարգացման վարչությունից վստահեցնում են՝ ՀՀ-ում սովի սպառնալիք չկա և առաջիկայում չի կանխատեսվում։
Radar Armenia-ի հարցմանն ի պատասխան՝ նախարարությունից մեկնաբանել են. «Սա հիմնավորվում է նրանով, որ էկոնոմիկայի նախարարության օպերատիվ վերլուծության արդյունքներով՝ 2021-ին բարձր և միջին ինքնաբավության մակարդակ ենք ապահովել. մրգերը՝ շուրջ 108,6%, բանջարեղենը՝ շուրջ 104,0%, ոչխարի և այծի միսը՝ 100,4%, ձուն՝ 99,7%, տավարի միսը՝ 93,9%, կաթնամթերքը՝ շուրջ 84%, խոզի միսը՝ 61,2%։ Դրանց սպառման պահանջարկը հիմնականում ապահովվում է տեղական արտադրության հաշվին»։
Միաժամանակ, նախարարությունից տեղեկացրել են, որ մի շարք կարևորագույն սննդամթերքներ ունեն ցածր ինքնաբավություն, որոնց թվում է ցորենը, բուսական յուղը, թռչնամիսն ու շաքարը. «Ցորենի ինքնաբավությունը շուրջ 26,4% է, բուսական յուղինը՝ 1,1%, թռչնի մսինը՝ 25,6%, շաքարինը՝ 36,8% (եթե հաշվի առնենք, որ շաքարն արտադրվում է ներմուծված կիսաֆաբրիկատներով, շաքարի ինքնաբավությունը կկազմի 0%), որոնց պահանջարկը հիմնականում ապահովվում է ներկրման հաշվին»:
Նախարարությունից մանրամասնել են, որ պարենային անվտանգության ապահովման համատեքստում, հաշվի առնելով ինքնաբավության ցածր մակարդակը, ՀՀ բնակչությանը կայուն ապահովման անհրաժեշտություն է առաջանում ցորենի, եգիպտացորենի, շաքարի, բուսական յուղի և թռչնամսի մասով. «Այդ նպատակով, ԵԱՏՄ շրջանակներում, երկրի համար հաստատվում են տարեկան ներմուծման քվոտաներ, որոնց շրջանակներում երրորդ երկրներից արտոնյալ պայմաններով կարող է ներմուծվել խոզի և թռչնի միս, շաքար, իսկ հացահատիկի մասով, ԵԱՏՄ հարթակում կայացված որոշումների հիման վրա, դրա հիմնական մատակարար ՌԴ-ից ներմուծման սահմանափակումներ չեն գործում»:
Նախարարությունից վստահեցրել են, որ Պարենային անվտանգության համակարգի զարգացումը ՀՀ կառավարության ուշադրության կենտրոնում է։

Голода в Армении не будет
Департамент развития безопасности пищевых продуктов Министерства экономики РА уверяет, что угрозы голода в РА нет и в ближайшее время не прогнозируется.
В ответ на запрос Radar Armenia , министерство прокомментировало ситуацию. «Это обосновано тем, что по результатам оперативного анализа Минэкономики мы обеспечили высокий, средний уровень самообеспечения в 2021 году. фрукты - около 108,6%, овощи - около 104,0%, баранина - 100,4%, яйца - 99,7%, говядина - 93,9%, молочные продукты - около 84%, свинина - 61,2%. Спрос на их потребление в основном удовлетворяется за счет местного производства».
В то же время министерство заявило, что ряд основных продуктов питания находится на низком уровне самообеспечения, в том числе пшеница, растительное масло, мясо птицы и сахар. «Самообеспеченность пшеницей составляет около 26,4%, растительным маслом — 1,1%, птицей — 25,6%, сахаром — 36,8% (если учесть, что сахар вырабатывается из импортных полуфабрикатов, то самообеспеченность сахаром составит 0% ), спрос которых в основном удовлетворяется за счет импорта».
Министерство сообщило, что в контексте обеспечения продовольственной безопасности, учитывая низкий уровень самообеспеченности, население Армении нуждается в устойчивом обеспечении пшеницей, кукурузой, сахаром, растительным маслом и мясом птицы. «С этой целью в рамках ЕАЭС для страны устанавливаются ежегодные импортные квоты, в рамках которых свинина, птица могут ввозиться из третьих стран на льготных условиях, а в случае зерна – на основании принятых решений. на площадке ЕАЭС ее основной поставщик — Россия и никаких ограничения на импорт у нас нет».
В министерстве заверили, что развитие системы продовольственной безопасности находится в центре внимания правительства РА.