Ալբանիայի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանն Ալբանիայի Հանրապետության նախագահ Իլիր Մետային այսօր՝ հունիսի 7-ին, հանձնել է իր հավատարմագրերը: Պաշտոնական արարողությանը հաջորդած հանդիպման ընթացքում Ալբանիայի նախագահը շնորհավորել և հաջողություն է մաղթել ՀՀ դեսպանին՝ վստահություն հայտնելով, որ իր ջանքերը կներդնի երկկողմ հարաբերությունների առավել զարգացման գործում:
Դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը նշել է, որ երկու երկրները փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցություն հաստատելու մեծ ներուժ ունեն, և հույս հայտնել, որ մոտ ապագայում հայ-ալբանական համագործակցության օրակարգն ավելի կընդլայնվի, կդրվեն երկկողմ իրավապայմանագրային դաշտի հիմքերը: Միաժամանակ դեսպանը նշել է, որ իր գործունեության առանցքում լինելու են ոչ միայն քաղաքական և տնտեսական հարաբերությունների խորացումը, այլ նաև մշակութային և գիտակրթական ոլորտներում առկա ներուժի կիրառումը։
Այդ համատեքստում դեսպանն ընդգծել է, որ Ալբանիայի մայրաքաղաքում «Թումո Տիրանայի» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի գործունեությունն իր ուրույն դերակատարությունն ունի ինչպես երկու երկրների միջև գիտական և տեխնոլոգիական ոլորտում համագործակցության, այնպես էլ երկու երկրների երիտասարդության, ապագա սերունդների կապերի ամրապնդման գործում:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են բազմակողմ ձևաչափում առկա փոխադարձ աջակցությունը։ Նախագահ Իլիր Մետան հաջողություններ է մաղթել դեսպան Մկրտչյանին Ալբանիայում դիվանագիտական առաքելության իրականացման գործում և արտահայտել իր աջակցությունն այդ առաքելությանը: Ալբանիայի նախագահը նաև կարևորել է Ալբանիայի հայ համայնքի դերը` երկու երկրների միջև բարեկամական կապերի ամրապնդման գործում:

Посол РА Тигран Мкртчян вручил верительные грамоты Президенту Албании
Сегодня, 7 июня, Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Армения в Республике Албания Тигран Мкртчян вручил верительные грамоты Президенту Республики Албания Илиру Мете. В ходе встречи после официальной церемонии Президент Албании поздравил посла РА и пожелал ему успехов, выразив уверенность, что он приложит свои усилия для дальнейшего развития двусторонних отношений.
Посол Тигран Мкртчян отметил, что две страны имеют большой потенциал для сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес, и выразил надежду, что в ближайшее время повестка дня армяно-албанского сотрудничества будет еще больше расширена, будут заложены основы двустороннего договорно-правового поля. . При этом посол отметил, что в центре его деятельности будет не только углубление политических и экономических отношений, но и применение имеющегося потенциала в культурной, научной и образовательной сферах.
В этом контексте посол подчеркнул, что деятельность Центра креативных технологий «Тумо Тирана» в албанской столице играет уникальную роль в сотрудничестве между двумя странами в области науки и технологий, а также в укреплении связей между молодежью и будущих поколений.
Собеседники с удовлетворением отметили взаимную поддержку в многостороннем измерении. Президент Илир Мета пожелал успехов послу Мкртчяну в выполнении его дипломатической миссии в Албании и выразил свою поддержку этой миссии. Президент Албании также подчеркнул роль армянской общины Албании в укреплении дружественных связей между двумя странами.