ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի հրամանով հաստատվել է հանրակրթական ուսումնական հաստատության ղեկավարման իրավունք (հավաստագիր) ստանալու նպատակով իրականացվող վերապատրաստման հարցաշարը:
ԿԳՄՍ-ից տեղեկացնում են, որ հարցաշարում ընդգրկված է 616 հարց: Այն ներառում է հարցեր ՀՀ Սահմանադրությունից, ՀՀ քաղաքացիական, աշխատանքային, վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքերից, «Կրթության մասին», «Հանրակրթության մասին», «Լեզվի մասին», «Տեսչական մարմինների մասին», «Երեխայի իրավունքների մասին», «Նախադպրոցական կրթության մասին», «Նորմատիվ իրավական ակտերի մասին», «Գնումների մասին», «Հաշվապահական հաշվառման մասին» ՀՀ օրենքներից և մի շարք կարգերից:
Հարցաշարը հասանելի է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության պաշտոնական կայքում, կհրապարակվի նաև «Կրթություն» շաբաթաթերթի առաջիկա համարում:

Утверждена анкета для аттестационного экзамена директора школы
Приказом министра образования, науки, культуры и спорта РА утверждена анкета для получения права на управление общеобразовательным учреждением .
По данным МОНКС, в анкету включено 616 вопросов. В нее включены вопросы из Конституции РА, Гражданского, Трудового кодексов РА, Кодексов об административных правонарушениях, "Об образовании", "Об общем образовании", "О языке", "Об инспекционных органах", "О правах ребенка", "О дошкольном образовании". Из законов РА "О нормативных правовых актах", "О закупках", "О бухгалтерском учете" ряд категорий.
Анкета размещена на официальном сайте Министерства образования и науки РА, она также будет опубликована в ближайшем номере еженедельника «Образование»