1994-1998թթ․ ՀՀ ԿԲ նախագահ Բագրատ Ասատրյանը Radar Armenia-ի հետ զրույցում անդրադարձել է Հայաստանի վրա Ռուսաստանի նկատմամբ կիրառված պատժամիջոցների ազդեցությանը. «ՌԴ-ի հետ մենք միասնական տնտեսական միջավայրում ենք․ իհարկե, ազդելու է մեր տնտեսության վրա, ընդ որում՝ այդ ազդեցությունը լինելու է բազմաբնույթ»։
- Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցների հետևանքները Հայաստանի տնտեսության վրա արդեն երևո՞ւմ են, թե՞՝ դեռ ոչ։
- Իրական ազդեցությունները գործնականում մենք տեսնելու ենք միառժամանակ հետո, դրանց մասին մենք կարող ենք խոսել 2-3 ամիս անց։ Եթե թվարկենք սպասվող խնդիրները, հատոր է պետք։ Գուցե ինչ-որ բաներ ի նպաստ Հայաստանի տնտեսության լինեն, ինչ-որ բան բացասական ազդեցություն ունենա, բայց, ամեն դեպքում, անորոշությունը տնտեսական գործառույթների համար ամենամեծ ռիսկն է։
Ռուսաստանի հետ մենք, իսկապես, հազարավոր կապեր ունենք․ միասնական տնտեսական միջավայր է՝ իր առանձնահատկություններով: Բացի ծավալուն առևտրատնտեսական կապերը՝ Ռուսաստանը մշտապես հանդիսացել է դեպի Հայաստան ֆինանսական հոսք ապահովող հիմնական երկիրը: Խոսքը և՛ կապիտալ ներդրումների մասին է, և՛ մասնավոր տրանսֆերտների, որում Ռուսաստանի դերը բացառիկ է, և որը էապես փոփոխվելու է առաջիկայում: Խնդիրն այն է, որ Ռուսաստանի տնտեսությունն այս իրավիճակում կրելու է էական կորուստներ: Արդեն տրվում են գնահատականներ, որ 2022թ. Ռուսասատանի տնտեսությանը սպառնում է երկնիշ տնտեսական անկում, որը կշարունակվի նաև հաջորդ տարի:
Ռուսաստանի տնտեսական խնդիրների մասին խոսելիս՝ նշենք, որ առաջինը տուժելու է ֆինանսական ոլորտը, բանկային համակարգը, ինչն արդեն իսկ նկատելի է և առաջիկայում էապես խորանալու է: Անկումը դրսևորվելու է տնտեսության բոլոր ոլորտներում, նախևառաջ՝ տուժելու են շինարարությունը, սպասարկման ոլորտը, սպասվում է բարձր գնաճ, կտրուկ վատթարանալու է սոցիալական վիճակը։ Սա առանձնացնում եմ այն պատճառով, որ Հայաստան-Ռուսաստան տնտեսական կապերի մեջ մեծ դեր ունի աշխատանքային միգրացիան, որը լուրջ խնդիր կարող է դառնալ. շատերը գնում էին այնտեղ աշխատելու։ Ի դեպ, սա վերաբերում է նաև Ուկրաինային, որտեղ ևս ապրում և աշխատում են մեծաթիվ մեր հայրենակիցներ: Իհարկե, մասշտաբները տարբեր են, բայց խնդիրը Հայաստանի համար բավականին լուրջ է։ Հայաստանում պետք է օր առաջ ստեղծվեն նորանոր հնարավորություններ, բացվեն աշխատատեղեր, որպեսզի մեր հայրենակիցները, որոնք ստիպված են լինելու լքել այդ երկրները, կարողանան վերադառնալ, գտնել կացարան և աշխատանք։ Պետք է հստակ գիտակցել, որ գործ ունենք երկարատև զարգացումների հետ։ Եթե անգամ ռազմական գործողությունները այսօր ավարտվեն, տնտեսական վիճակը շարունակելու է վատանալ, պետք է սպասել ավելի բացասական դրսևորումների: Այս իրավիճակում Հայաստանը պետք է դառնա շինհրապարակ․ բազում նոր նախաձեռնություններ, աշխատատեղեր, բիզնեսի նոր հարթակներ, այլևայլ առաջարկներ պիտի ձևավորվեն հենց Հայաստանում։
- Ռուսական ռուբլին սկսել է նաև Հայաստանում արժեզրկվել, միաժամանակ՝ արժեզրկվել է հայկական դրամը։ Սա ի՞նչ հետևանքներ կունենա։
- Մեր տնտեսությունները փոխկապակցված են, բայց ամենաքիչ փոխկապակցումը ֆինանսական, բանկային հատվածի միջև է։ Ռուսական ռուբլին արժեզրկվում է ամբողջ աշխարհում, այդ թվում՝ նաև Հայաստանում։ Հայաստանը ռուբլու համար շուկա չի․ եթե գործառնությունների ծավալը նայենք, մեր շուկայում ռուբլին, ըստ էության, դերակատարություն չունի։
Դրամի արժեզրկում ունեցել ենք նաև անցած տարի։ Փորձը ցույց է տալիս, որ այս մասսայական անհանգստության ժամանակ փոքր գումարների տեր մարդիկ կորցնում են։ Բոլոր այն մարդկանց, ովքեր անհանգիստ են, խորհուրդ կտամ մինչև այս կամ այն փոխարկմանը գնալը՝ ևս երեք անգամ մտածել։ Անցած տարի փոխանակման կետերի մոտ հերթեր էին, մարդիկ իրենց թոշակն անգամ դոլար էին դարձնում, բայց հետո շատ կորցրեցին։
- Մեր տնտեսությունն ունա՞կ է դիմակայել այս մարտահրավերներին։
-Այո, ունակ է։ Ողջ հարցն այն է՝ ինչպես, ինչ քայլերի ու ծրագրերի միջոցով։
Այս շաբաթը շատ բան փոխեց աշխարհում, այս հարաբերությունների մեջ իր խնդիրը կունենա նաև Հայաստանը։ Աշխարհը փոխվել է, մենք նոր աշխարհում ենք ապրում, փոփոխությունների՝ ոչ միակ, սակայն կարևոր հատվածը տնտեսությունն է։ Նոր տիպի տնտեսական հարաբերություններ պետք է ձևավորվեն։
Բայց արդյո՞ք մեր կառավարությունը պատրաստ է նոր խնդիրներ արձանագրել ու լուծումները տալ։ Վերջին 2-3 տարիների գործունեությունը, ցավոք, չի վկայում դրա մասին։ Քաղաքական հատվածը պետք է լրջանա. մեր իշխանությունները ոչ թե աշխատում են, այլ ավելի շատ ձև են անում, թե աշխատում են։ Իրար աչք հանելով, կլոունադայով՝ ոչ մի բանի չենք բերելու երկիրը։ Օրենսդրությամբ դրված պարտավորությունների շրջանակում պետք է խնդիրներ դրվեն և լուծումներ առաջարկվեն իշխանության բոլոր հատվածների կողմից։
- Ռուբլու արժեզրկման հետևանքները մեր տնտեսության վրա մեղմելու համար արդյո՞ք Կենտրոնական բանկը բավարար չափով է կիրառում իր հնարավորություններն ու գործիքակազմը։
- Կենտրոնական բանկը՝ կոնկրետ արժույթի մասով, հատուկ անելիք չունի, չի կարող ռուբլին պաշտպանել, բայց պետք է հետևի արժութային շուկայի կայունությանը, հիմնական արժույթների տատանումներին, որ դրանք տրամաբանական շրջանակներից դուրս չգան։ Ռուբլին մեր շուկայում երկրորդային, երրորդային արժույթ է։ Պետք է ֆինանսական համակարգի մշտադիտարկում արվի, որպեսզի այստեղ նոր խնդիրներ չառաջանան, որ բանկերի վարքագծի մեջ էական շեղումներ չլինեն։
- Կարելի է ասել՝ Հայաստանի համար 2022թ․ ծանր տարի է լինելու։
- Միանշանակ՝ այո, բարդ տարի է լինելու, երկրում մթնոլորտ պետք է փոխել։
Առանց այդ էլ՝ անցած տարվա հիմնական նպատակին՝ տնտեսական անկման վերականգնմանը, չհասանք։ Անցած տարի գրանցվել է ամենաբարձր, աննախադեպ գնաճը։ Հիմա պետք է դնել նոր հավելյալ խնդիրներ, ավելացնել ֆինանսավորում, ձևավորել նոր ծրագրեր և ապահովել այն լուծումները, որոնք պետք են մեր երկրին։

«Эта неделя многое изменила в мире». Баграт Асатрян
В беседе с Radar Armenia председатель Центрального банка Армении 1994-1998 гг. Баграт Асатрян коснулся влияния на Армению введенных против России санкций. «Мы находимся в единой экономической зоне с Россией ․ Конечно, это повлияет на нашу экономику, и это влияние будет многогранным».
- Последствия санкций против России для экономики Армении уже ощутимы или нет?
- Реальные эффекты на практике мы увидим через некоторое время, о них можно будет говорить через 2-3 месяца. Если мы перечисляем ожидаемые проблемы, нам нужен целый том. Может быть, что-то пойдет на пользу экономике Армении, что-то окажет негативное влияние, но в любом случае неопределенность является самым большим риском для экономических функций.
У нас действительно тысячи связей с Россией ․ Это единая экономическая среда со своими особенностями. Помимо обширных торгово-экономических связей, Россия всегда вносила крупный вклад в Армению. Речь идет о «капитальных вложениях», «частных трансфертах», в которых роль России уникальна и существенно изменится в ближайшем будущем. Проблема в том, что российская экономика в этой ситуации понесет значительные потери. Уже даются оценки, что в 2022 г. экономике России угрожает двузначный экономический спад, который продолжится в следующем году.
Говоря об экономических проблемах России, отметим, что в первую очередь пострадает финансовый сектор и банковская система, что уже заметно и значительно усугубится в ближайшее время. Спад будет проявляться во всех отраслях экономики, в первую очередь пострадают строительство и сфера услуг, ожидается высокая инфляция, резко ухудшится социальная ситуация. Я выделяю это потому, что трудовая миграция играет большую роль в экономических отношениях между Арменией и Россией, что может стать серьезной проблемой. Многие едут туда работать. Кстати, это относится и к Украине, где живут и работают многие наши соотечественники. Конечно, масштаб другой, но для Армении проблема достаточно серьезная. В Армении должны быть созданы новые возможности, должны быть созданы рабочие места, чтобы наши соотечественники, которым придется покинуть эти страны, чтобы иметь возможность вернуться, найти приют и работу. Мы должны четко осознавать, что имеем дело с долгосрочными проблемами. Даже если боевые действия закончатся сегодня, экономическая ситуация продолжит ухудшаться, следует ожидать более негативных событий. В этой ситуации Армения должна стать строительной площадкой ․ В Армении необходимо развивать много новых инициатив, рабочих мест, новых бизнес-площадок и других предложений.
- В Армении также начал обесцениваться российский рубль, в то же время обесценился армянский драм. Каковы последствия этого?
«Наши экономики взаимосвязаны, но наименьшая взаимосвязь между финансовым и банковским секторами». Российский рубль обесценивается во всем мире, в том числе и в Армении. Армения не рынок для рубля ․ Если мы посмотрим на объем сделок, то рубль на нашем рынке роли не играет.
В прошлом году у нас была девальвация драма. Опыт показывает, что люди с небольшими суммами денег проигрывают во время этого массового беспокойства. Я бы посоветовал всем людям, которые беспокоятся, трижды подумать, прежде чем идти на то или иной обмен. В прошлом году в обменных пунктах были очереди, люди даже пенсии переводили в доллары, но тогда много теряли.
- Способна ли наша экономика противостоять этим вызовам?
- Да, способна. Весь вопрос в том, как, через какие шаги и программы.
Эта неделя многое изменила в мире, у Армении тоже будет своя проблема в этих отношениях. Мир изменился, мы живем в новом мире, единственной, но важной частью изменений является экономика. Должен формироваться новый тип экономических отношений.
Но готово ли наше правительство выявлять новые проблемы и давать решения? Активность последних 2-3 лет, к сожалению, об этом не свидетельствует. Политический сектор должен стать серьезным. Наши власти не работают, а скорее имитируют работу. Мы ничего не принесем стране клоунадой. Проблемы должны ставиться в рамках установленных законодательством обязательств, решения должны предлагаться всеми ветвями власти.
- Достаточно ли ЦБ использует свои возможности и инструменты, чтобы смягчить последствия девальвации рубля для нашей экономики?
- ЦБ не имеет никакого отношения к конкретной валюте, он не может защитить рубль, но он должен следить за стабильностью валютного рынка, за колебаниями основных валют, чтобы они не выходили за логические рамки. Рубль — это вторичная, третичная валюта на нашем рынке. Финансовая система должна контролироваться, чтобы здесь не возникало новых проблем, чтобы не было существенных отклонений в поведении банков.
- Можно сказать, что для Армении 2022 год будет трудным?
- Однозначно, да, это будет сложный год, надо менять атмосферу в стране.
Без этого мы не достигнем главной цели , выхода из экономического спада. В прошлом году была зарегистрирована самая высокая, беспрецедентная инфляция. Теперь нужно ставить новые дополнительные задачи, увеличивать финансирование, разрабатывать новые программы, обеспечивать те решения, которые нужны нашей стране.