«Ուկրաինայից հայերի արտահոսքը մեծ է». Ուկրաինայի հայերի միության փոխնախագահ
«Ուկրաինայում բնակվող հայերի մի մասը մնում է տեղում, մի մասը լքում է պետությունը, մյուս մասն էլ տեղափոխվում է երկրի՝ ավելի ապահով հատվածներ։ Հայերն այստեղ նույն խնդիրներն ու կարիքներն ունեն, ինչ Ուկրաինայի մյուս քաղաքացիները»․ այս մասին Radar Armenia-ի հետ զրույցում ասաց Ուկրաինայի հայերի միության փոխնախագահ Դավիթ Մկրտչյանը, որն այժմ Կիևում է։
Մկրտչյանի խոսքով՝ ոչ ոք հստակ տվյալ չի կարող ասել, թե պատերազմի ու դրան նախորդած մի քանի օրերի ընթացքում քանի հայ է լքել Ուկրաինայի տարածքը։ Հայերի միությունը պատերազմից մի քանի օր առաջ շտաբ է ստեղծել, որը, համագործակցելով սահմանապահ ծառայությունների հետ, փորձել է տվյալներ հավաքել, թե պետությունը լքող հայերի թիվը որքան է, սակայն կարճ ժամանակ անց դա անհնար է դարձել. «Շտաբը նաև աշխատել էր ճանապարհային քարտեզի վրա, որ երբ պատերազմ սկսվի Դոնբասում, կարողանանք օգնել տարհանված հայերին։ Պարզվեց՝ մեզ ավելի լայն քարտեզ էր պետք, քանի որ պատերազմը ոչ թե լոկալ տարածքում բռնկվեց, այլ՝ ողջ Ուկրաինայում, ինչը բազմապատկեց աշխատանքն ու խնդիրները»։
Մկրտչյանը հայտնեց նաև, որ հայերն Ուկրաինայից 5 ուղղությամբ են շարժվում՝ Մոլդովա, Ռումինիա, Հունգարիա, Սլովակիա և Լեհաստան։ Նրա խոսքով՝ հոսքը շատ մեծ է, և սահմանապահ մարմինները չեն կարողանում բազայից առանձնացնել հայերին տեղափոխող ավտոբուսների տվյալները։
Այժմ հայերի միությունը շտաբներ է ստեղծել տարբեր մարզերում, որտեղ ընդունում, կացարանով ու սննդով են ապահովում տարբեր քաղաքներից տարհանված հայերին, ապա՝ փորձում կազմակերպել նրանց տեղափոխումը։ Երիտասարդական կազմակերպության միջոցով կամավորական ջոկատներ են ստեղծվել, որոնք խոշոր քաղաքներում օգնում են կարիքավորներին, տարեցներին՝ տեղափոխել գույքը։
Մկրտչյանի խոսքով՝ այժմ այդ աշխատանքների կատարումը ևս բարդանում է, որովհետև վառելիքի խնդիր կա. «Կիևում արդեն 10-12 օր վառելիք չենք կարողանում գտնել։ Եղած վառելիքը պետությունն է վերցնում, մենք էլ փորձում ենք հարևան մարզերից հայթայթել, բաժանել հայերին։ Զինանդադարի ընթացքում էլ փորձում ենք սննդամթերք հասցնել կարիք ունեցողներին»։
Վառելիքից բացի՝ խնդիր է նաև ավտոբուսներ կամ վարորդները գտնելը. «Ռազմական դրությամբ պայմանավորված՝ վարորդներ կան, որ մարզից մարզ չեն կարողանում շարժվել, որովհետև սահմանային կետերում կարող են խնդիրներ առաջանալ»։
Ինչ վերաբերում է հայազգի վիրավորների կամ զոհերի տվյալներին, Մկրտչյանը նշեց, որ այս պահին միակ հաստատված զոհը Վահիկ Սողոմոնյանն է։

«Отток армян из Украины велик». Вице-президент Союза армян Украины
«Часть проживающих в Украине армян остается на месте , часть из них покидает государство , а часть переселяется в более безопасные районы страны. У армян здесь такие же проблемы и нужды, как и у других граждан Украины» ․ Об этом в беседе с Radar Armenia заявил вице-президент Союза армян Украины Давид Мкртчян, который сейчас находится в Киеве .
По словам Мкртчяна, никто точно не может сказать, сколько армян покинуло территорию Украины во время войны и за несколько дней до нее. Союз армян Украины за несколько дней до войны создал штаб, который во взаимодействии с пограничными службами пытался собрать данные о количестве армян, покидающих страну, но через короткое время это стало невозможно. «В штабе также работали над дорожной картой, чтобы, когда на Донбассе начнется война, мы могли помочь эвакуированным армянам». Оказалось, что нам нужна более широкая карта, потому что война разразилась не в локальной области, а во всей Украине, что умножило работу и проблемы » .
Мкртчян также сообщил, что армяне движутся из Украины по 5 направлениям: Молдова, Румыния, Венгрия, Словакия и Польша. По его словам, поток очень большой, пограничники не могут фиксировать данные автобусов, вывозящих армян с базы.
Сейчас Союз армян создал штабы в разных регионах, где принимает, обеспечивает жильем и питанием эвакуированных армян из разных городов, а затем пытается организовать их переселение. Через молодежную организацию были сформированы добровольческие отряды, которые помогают малоимущим и пожилым людям перевезти их имущество в большие города.
По словам Мкртчяна, сейчас выполнение этих работ «осложнено тем, что есть проблема с топливом». «Мы не можем найти топливо в Киеве уже 10-12 дней. Государство забирает имеющееся топливо, а мы стараемся закупать его в соседних регионах и раздавать армянам. Во время режима прекращения огня стараемся доставлять продукты нуждающимся » .
Помимо топлива, также проблема найти автобусы или водителей. «Из-за военного положения есть водители, которые не могут переезжать из области в область, потому что могут возникнуть проблемы на пограничных пунктах».
Что касается данных о раненых или жертвах армянского происхождения, Мкртчян отметил, что на данный момент единственной подтвержденной жертвой является Вагик Согомонян.