Վարձով տների գինն աճել է մոտ 30-40 տոկոսով
Ռուս-ուկրաինական հակամարտությունների արդյունքում իրենց երկրից հեռացած քաղաքացիներից շատերը ապաստան են փնտրում նաև՝ Հայաստանում, ինչն էլ անշարժ գույքի շուկայում գնաճի առիթ է հանդիսացել։
Radar Armenia-ի հետ զրույցում «Alexan Realty»  անշարժ գույքի գործակալության աշխատակից Նունե Դուխիկյանը նշեց, որ մինչև ռուս-ուկրաինական պատերազմն արդեն շուկայում գնաճ ունեինք՝ պայմանավորված 44-օրյա պատերազմով, երբ Հայաստան տեղափոխվեցին իրենց տներից արտաքսված արցախցիները, իսկ այս պատերազմով ավելի բարձրացան գները։
Դուխիկյանի խոսքով. «Մոտավորապես 30-40%-ով գնաճ ունենք, որը՝ կարծում ենք՝ պայամանավորված է ռուս-ուկրաինական պատերազմով, դրանից ելնելով մեծամասնությունը գալիս են ապաստարան գտնելու Հայաստանում։ Տները վարձակալում են հիմնականում 1-ից 3 ամիս ժամկետով։ Օրինակ՝ տուն կար՝ 600 դոլլար էր, հիմա դարձել է 1100 դոլլար։
Տոկոսային առումով՝ նույնքան բարձրացել են նաև  օրավարձով տրվող տների գները: Եթե մինչ այս 1 օրվա վարձը կարող էր կազմել 10-15 հազար դրամ, այսօր 1 օրվա վարձը 15-20 հազար դրամ է»։
Ըստ Alexan Realty-ի աշխատակցի՝ մեծամասամբ հետաքրքրվողները Ռուսաստանից ժամանած քաղաքացիներն են, որոնք հիմնականում հետաքրքրվում են Կենտրոնի և Կոմիտասի տարածքների՝ 1-2 սենյականոց բնակարաններով, մարզային համայքներում ակտիվություն չի նկատվում. «Ուկրաինայից եկած քաղաքացիների կողմից հետաքրքրություն չունենք, ավելի շատ հետաքրքրվում են ռուսները, բայց գնաճը շատ քիչ է»։

В Ереване стоимость аренды домов выросла примерно на 30-40%
Многие граждане, покинувшие свою страну в результате российско-украинского конфликта, также ищут убежища в Армении, что вызвало рост цен на рынке недвижимости.
В беседе с Radar Armenia сотрудница агентства недвижимости "«Alexan Realty» Нунэ Духикян упомянула, что до российско-украинской войны у нас уже был рост цен на рынке из-за 44-дневной войны, когда депортированные из Арцаха беженцы перебрались в Армению.
По словам Духикян «У нас примерно 30-40% рост, что, как мы думаем, обусловлено российско-украинской войной, из-за которой большинство приезжает на поиски убежища в Армению. Дома сдаются в основном на срок от 1 до 3 месяцев. Например, был дом, стоил 600 долларов, сейчас стал 1100 долларов.
В процентном отношении выросли и цены на дома посуточно. Если до этого дневная плата могла составлять 10-15 тысяч драмов, то сегодня дневная плата составляет 15-20 тысяч драмов » .
По словам сотрудника Alexan Realty, больше всего интересующихся составляют граждане из России, которых в основном интересуют 1-2-комнатные квартиры в районах Кентрон и Комитас, активности в районах страны нет.