Ինչո՞ւ է ուշանում աշխատավարձի վճարումը ԿԳՄՍՆ մի շարք ՊՈԱԿ-ներում
Radar Armenia-ն տեղեկություններ էր ստացել, որ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության ենթակայության մի շարք մշակութային ՊՈԱԿ-ների աշխատակիցներ չեն ստացել հունվարի աշխատավարձը։ Մեկնաբանությունների համար դիմեցինք ԿԳՄՍՆ, որի տեղեկատվության վարչությունից մեկնաբանեցին. «Երեք ՊՈԱԿ-ի հետ տեխնիկական խնդիր է առաջացել»։ Նախարարությունից, սակայն, հավաստիացրին. «Խնդիրը կարգավորված է, գումարները կփոխանցվեն»։
Մեզ նաև հայտնի դարձավ, որ խնդիրը կապված է եղել տնօրենների կողմից նախահաշիվները ուշ ներկայացնելու հետ։ Եվ այս պատմության արդյունքում բազմաթիվ մարդիկ դեռևս փետրվարի կեսին չեն ստացել հունվարի աշխատավարձը, մինչդեռ առօրյա ծախսերը, ինչպես օրինակ, մարդկանց վարկային պարտավորություններն ու կոմունալ վճարները, չեն սպասում բյուրոկրատական կամ տեխնիկական խնդիրների լուծմանը և թակում են մարդկանց դուռը՝ սեփական ժամանակացույցով։
Ի դեպ, հունվարի աշխատավարձերի ուշ վճարման խնդիրը պարբերաբար կրկնվում է, սակայն պատասխանատուները միշտ մնում են ստվերում՝ «խնդիրը տեխնիկական է» արդարացմամբ։

Почему в ряде ГНКО задерживается выплата заработной платы?
Radar Armenia получил информацию о том, что сотрудники ряда культурных ГНКО, подведомственных Министерству образования и науки РА, не получили заработную плату за январь. Мы обратились в МОНКС за комментариями, из информационного отдела которого получили комментарий. «Была техническая проблема». Однако в министерстве заверили. «Проблема решена, деньги будут переведены».
Мы также узнали, что проблема была связана с несвоевременным представлением сметы директорами. И в результате этой истории многие люди до сих пор не получают свою январскую зарплату в середине февраля, а ежедневные расходы, такие как кредитные обязательства людей и коммунальные платежи, не ждут решения бюрократических или технических проблем, стучатся в двери людей со своим расписанием.
Кстати, регулярно повторяется проблема несвоевременной выплаты январской зарплаты, но виновные всегда остаются в тени, мотивируя это тем, что «проблема техническая».